High Life Jakobe Mansztajna

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 10:00
Rozmowa z młodym poetą i blogerem, nagrodzonym za debiut roku Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius 2010.
Audio

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Jakobe Mansztajnem – gdańskim poetą i animatorem kultury, autorem książki "Wiedeński high life", za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010 w kategorii "debiut roku", a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w dziedzinie poezji. Poeta prowadzi własnego bloga, jest zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika literackiego "Korespondencja z ojcem". Wiersze Jakobe Mansztajna ukazywały się na łamach krajowej prasy, były też tłumaczone m.in. na hebrajski, białoruski, niemiecki i angielski.

Poeta opowiadał o radościach i trudnościach bycia laureatem konkursu literackiego, o tym, jak sukces zmienia perspektywę młodego twórcy. Choć poeta z założenia nie prowadzi gry z krytyką literacką, zdradził nieco szczegółów dotyczących swoich inspiracji i początków twórczości. Mansztajn z założenia unika łatwych wzruszeń, zaś ciągłe poszukiwania własnego języka ściśle związane są u niego z pragnieniem docierania do codzienności, stąd w tej poezji tyle kolokwializmów i skrótowości. Gość Witolda Malesy opowiedział także o tym, skąd wzięła się specyficzna konstrukcja jego bohaterów lirycznych, atmosfera schyłkowości i smutna ironia.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć plik "Jakobe Mansztajn o sobie i swojej poezji".


Zobacz więcej na temat: Gdynia

reklama

Czytaj także

Uhonorowano laureatów Nagrody Poetyckiej Silesius

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2010 15:37
Poeta i tłumacz Piotr Sommer został uhonorowany Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol poeta odebrał statuetkę Silesiusa i czek na 100 tys. zł.
rozwiń zwiń