X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Uhonorowano laureatów Nagrody Poetyckiej Silesius

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2010 15:37
Poeta i tłumacz Piotr Sommer został uhonorowany Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol poeta odebrał statuetkę Silesiusa i czek na 100 tys. zł.
Audio


 

Jak powiedział podczas gali wręczenia nagrody przewodniczący jury prof. Jacek Łukasiewicz, Sommer to autor wielu znakomitych tomów wierszy, z których aż trzy ukazały się w 2009 r. -Wpłynął on bardzo mocno na język poetycki w ostatnich 20 latach - mówił profesor.

Piotr Sommer to uznany poeta i ceniony tłumacz literatury anglojęzycznej. Jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Literatura na Świecie". W 2009 r., po dziesięcioletniej przerwie, wydał trzy tomiki swoich wierszy, w tym jeden zbiór retrospektywny. W dorobku ma kilkanaście książek poetyckich i krytycznoliterackich. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Barbary Sadowskiej oraz Nagrody Kościelskich.

Podczas gali wręczono również nagrody w kategoriach książka roku i debiut roku.

Książką roku została uznana pozycja „Powietrze i czerń” (Wydawnictwo Literackie) Piotra Matywieckiego. „Powietrze i czerń” to kolejny, po nagradzanym „Ta chmura powraca", tom wierszy tego autora. Znaleźć w nim możemy niezwykle trafne komentarze naszej codzienności, ważne filozoficzne pytania i sugestywne obrazy. Główne tematy wokół których krąży autor to czas, śmierć, ulotność chwili i zdarzeń oraz sprzeczności: istnienie - nieistnienie, stałość - zmienność, bycie - przemijanie. Piotr Matywiecki jest poetą i eseistą, urodzonym w 1943 w Warszawie. Za „Kamień graniczny” (1994) został laureatem nagrody PEN-Clubu. Dwukrotny finalista Literackiej Nagrody Nike – w 2006 roku za książkę „Ta chmura powraca” i w 2008 za „Twarzą Tuwima”. Ta ostatnia otrzymała także Nagrodę Literacką Gdynia 2008 w kategorii eseistyka.

Przez wiele osób najbardziej oczekiwanym werdyktem, była nagroda za debiut roku. Spośród trojga nominowanych: Joanny Lech („Zapaść”), Dawida Majera („Księga grawitacji”) oraz Jakobe Mansztajna („Wiedeński high life”), debiutantem roku został ogłoszony Jakobe Mansztajn, który w zeszłym roku debiutował totemem zatytułowanym „Wiedeński high life” (Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne „Portret”). 27-letni sopocki poeta uporczywie szuka własnego języka, prowadząc nas w świat mnożących się pytań, nieustannego, przedśmiertnego reisefieber i onirycznych zapisków. Adam Przegaliński w recenzji tego tomu poezji napisał: -Cień śmierci zawsze jest obecny w tych wierszach – przewija się wzdłuż jak taśma wideo na funkcji slow motion. Koledzy z dzieciństwa odchodzą na zawsze, wchłania ich nieznany żywioł i trzeba ich żegnać, jak w wierszu "Ziemia Marcina". To bardzo plastyczny opis, zręcznie utkany oszczędnymi środkami - czytamy we wstępie.

Jakobe Mansztajn, urodzony w 1982 roku to poeta i bloger, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika literackiego „Korespondencja z ojcem”, współautor cyklicznej imprezy poetyckiej „k3 sopot slam”. Publikował już m.in. w „Portrecie”, „Fa-arcie”, „Gazecie Wyborczej”, „Ricie baum” i „Pograniczach”.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest Miasto Wrocław. Nagroda ma promować najważniejsze dzieła i twórców polskiej poezji. Silesius został przyznany po raz trzeci.Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

21:37 nagrodzona

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 10:09
Mariusz Czubaj książką „21:37” rozpoczął cykl powieści kryminalnych z komisarzem Rudolfem Heinzem w roli głównej. I od razu odniósł sukces. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu na jego ręce powędrowała Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w 2008 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozsmakować się w czytaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 09:41
Jaki był mijający 2009 rok dla literatury i jakie ważne tytuły pojawiły się na rynku wydawniczym w „Sezonie na Dwójkę” Dorota Gacek rozmawiała z Tadeuszem Nyczkiem i Piotrem Kępińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Silesius 2010

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 09:11
Laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Piotr Sommer.
rozwiń zwiń