REKLAMA

Orwell w kostiumie córki proboszcza

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 16:43
W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem": adaptacja kryptoautobiograficznej powieści George’a Orwella.

George Orwell (wł. Eric Arthur Blair) – autor wielu powieści, opowiadań i szkiców. Urodził się w 1903 roku w Indiach; ukończył – już w Anglii – ekskluzywną szkołę w Eton. Został policjantem w Burmie, potem bywał bezrobotny, uczył w tanich szkółkach prywatnych, pisał korespondencje do BBC, walczył w Hiszpanii – ranny stracił częściowo głos.

Debiutował  kryptoautobiograficzną powieścią "Córka proboszcza" (1935). Zauważono jego talent od razu, ale sławę zdobył dopiero "Folwarkiem Zwierzęcym" (1945) oraz słynną powieścią "Rok 1984" (1949). Zmarł na gruźlicę w roku 1950.

Czytając "Córkę proboszcza", wchodzimy w zmysłowo, realistycznie, dosadnie i brutalnie opisany świat przeżyć panny Doroty Hare. Tytułowa bohaterka mieszka wraz ze swoim wymagającym i w wielu przypadkach dalekim od chrześcijańskich cnót ojcem, któremu usługuje każdego dnia. W wyniku przedziwnego splotu przypadków Dorota wpada (pod wpływem… oparów kleju) w amnezję, pojawia się na farmie chmielu, włóczy się po Londynie.

Tymczasem Dorota Hare to sam George Orwell. To on głodował i zrywał chmiel, "mieszkał" na kamiennej ławie Trafalgar Square. Jest to więc "reportaż uczestniczący", powieść mistrzowska w kreśleniu postaci, chwilami zgryźliwa, czasem poetycka.

Przekład: Bohdan Drozdowski
Adaptacja: Hanna Szof
Reżyseria: Jan Warenycia
Występują: Katarzyna Tatarak, Krzysztof Chamiec, Jan Matyjaszkiewicz, Teresa Lipowska, Elżbieta Kijowska, Joanna Domańska, Hanna Stankówna, Barbara Zielińska, Irena Kownas, Stanisław Brudny, Andrzej Ferenc, Krzysztof Kumor, Henryk Boukołowski, Jacek Rozenek.  

Słuchowisko zostało nagrane w roku 2000.

8 stycznia (sobota), godz. 18:00

Czytaj także

Muzeum Orwella w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 09:02
W indyjskim stanie Bihar powstanie muzeum George'a Orwella. To właśnie na terenie tego stanu, w miasteczku Motihari, niedaleko granicy z Nepalem urodził się angielski pisarz. Tam też spędził pierwsze cztery lata swego życia.
rozwiń zwiń