Festiwal Conrada w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 11:19
Transmisja wideo ze spotkania z Orhanem Pamukiem. Komentarze, relacje, rozmowy. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na krakowski Festiwal Conrada, wielkie święto literatury.
Audio
  • Z prof. Michałem Pawłem Markowskim o Festiwalu Conrada rozmawia Justyna Nowicka
Festiwal Conrada w Dwójce
Foto: mat. promocyjne

Hasło przyświecające tegorocznej edycji Festiwalu Conrada –  Pomyśl: literatura! – ma wiele znaczeń – tłumaczy dyrektor festiwalu prof. Michał Paweł Markowski . Po pierwsze, hasło to przypomina, że literatura skłania do myślenia: nad światem, nad jego problemami, nad nami samymi. Stąd, jak mówił w Dwójce prof. Markowski, jest kolejna okazja, by spotkać się  – osobiście, ale i poprzez teksty – z pisarzami, którzy dają do myślenia.
Równie ważne jest drugie znaczenie tegorocznego hasła: "trudno nie dziwić się temu, że w świecie opanowanym przez pośpiech i powierzchowny przepływ informacji, literatura-sztuka fikcji i nadziei-nadal istnieje i nadal prowokuje nas do rozmowy" – pisze prof. Markowski.
Festiwal – uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Europie – rozpocznie się w Krakowie 22 października i potrwa siedem dni (do 28 października). Pojawią się na nim znakomici twórcy tak z Polski, jak i z zagranicy: Péter Esterházy, Jeannete Winterson, Magdalena Tulli, Michal Viewegh, Dubravka Ugrešić, Oksana Zabużko, Alain Mabanckou. Gościem specjalnym będzie Orhan Pamuk –  laureat nagrody Nobla z 2006 roku, jeden z najważniejszych pisarzy współczesnych, zaliczanych do najbardziej wpływowych literatów na świecie. Zobacz więcej
Spotkanie z noblistą odbędzie się w środę, 24 października, o godz. 20.00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Transmisja wideo z tego wyjątkowego wydarzenia do obejrzenia na stronie radiowej Dwójki! Fragmenty ze spotkania przedstawimy na antenie Dwójki następnego dnia, 25.10, o godz. 15.00-16.00.
4. edycji festiwalu będzie także towarzyszyć cykl wydarzeń poświęconych twórczości W.G. Sebalda.
Pełny program festiwalu na stronie www.conradfestival.pl


Program 2 Polskiego Radia
– który objął festiwal swoim patronatem – będzie na bieżąco relacjonował krakowskie spotkania z literaturą. Już dziś zapraszamy na specjalne, prosto z Krakowa, audycje: "Życie na miarę literatury" (22.10, godz. 21.30-22.30), "Sezon na Dwójkę" (23.10, godz. 18.00-19.00), "W Dwójce raźniej: spotkanie z Alainem Mabanckou" (26.10, godz. 18.00-19.00), "Przestrzenie kultury" (27.10, godz. 12.00 -13.30). O festiwalu będziemy mówić ponadto w "Poranku Dwójki" oraz w "Wybieram Dwójkę".
ZAPRASZAMY!

Czytaj także

Fioł literacki według prof. Michała Pawła Markowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 20:40
W pierwszej audycji z nowego cyklu Dwójki rozmawialiśmy z wybitnym literaturoznawcą, eseistą i tłumaczem o jego literackich pasjach i fascynacjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orhan Pamuk – Stambuł i inne uzależnienia

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 16:45
Turecki noblista, który jesienią odwiedzi Festiwal Conrada, przyznaje, że bez codziennej dawki literatury – tej poznawanej i tej tworzonej przez siebie – trudno jest żyć.
rozwiń zwiń