X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fioł literacki według prof. Michała Pawła Markowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 20:40
W pierwszej audycji z nowego cyklu Dwójki rozmawialiśmy z wybitnym literaturoznawcą, eseistą i tłumaczem o jego literackich pasjach i fascynacjach.
Audio
  • Fioł literacki według prof. Michała Pawła Markowskiego

– O Matko Boska!
– A jeden mój student, którego poprosiłam o zreperowanie okna w sypialni, zbladł, zachwiał się i omal nie zemdlał, gdy zobaczył, jak ta moja sypialnia wygląda. My jesteśmy teraz w tak zwanym gabinecie. Jest jeszcze pokój romantyczny, ale książki są również w kuchni i w łazience, nie mówiąc o przedpokoju. Ludzie mi mówią, że mam jakąś niesamowitą umiejętność upychania książek i papierów, a one są jak żywe rośliny, które się pną. Pracuję przy tym zapchanym małym stoliku, bo biurko już  dawno zarosło. Przepraszam, czy pani aby nie kopie moich książek?
– Nie, to moja teczka.
– Napycham pod ten stolik książki, a potem mam pretensję do ludzi, że je kopią. A jak mają nie kopać, skoro pcham im je pod nogi?

(fragm. wywiadu Barbary Łopieńskiej z prof. Marią Janion)  

Gdzie czytają: w łóżku, w kawiarni, w bibliotece, w parku? Jak czytają: równolegle kilka rzeczy, zarywając noce, a może metodycznie? Czy wracają do klasyków, czy są na bieżąco ze wszystkim, no i: kto znajduje się na liście ich książek najważniejszych (ulubionych, fascynujących, do polecenia, nie do pożyczenia…). I co w ogóle znaczy dla nich literatura? Co trzy tygodnie w audycji "Mój fioł literacki" będziemy mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać zwierzeń twórców literackich, badaczy, bibliofilów i bibliomaniaków na temat, właśnie, życia z książką.

Gościem pierwszej audycji był prof. Michał Paweł Markowski – znany krytyk i literaturoznawca, tłumacz i eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie szef Katedry Języka Polskiego i Literatury na University of Illinois w Chicago, od kilku lat pełniący również funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu im. Josepha Conrada, a także: tegoroczny laureat Nagrody im. Kazimierza Wyki.

– Można powiedzieć, że praktykuję fioła literackiego i próbuję wytłumaczyć się, również sam przed sobą, z tej pięknej choroby – mówił prof. Markowski, który opowiadał o swoim życiu z książkami: o czterech bibliotekach rozsianych po świecie, o "książkach przyłóżkowych", o swoich ulubionych twórcach. A są wśród nich Bruno Schulz, Bolesław Leśmian, Witold Gombrowicz, Aleksander Wat czy też Stanisław Jerzy Lec.  

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Markowskim (przy okazji opowieści o autorze Trans-Atlantyku przedstawiliśmy smakowitą gawędę Zofii Chądzyńskiej o Gombrowiczu w Buenos-Aires!).

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czułość przedmiotów martwych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 18:06
Swoich bohaterów Mikołaj Łoziński traktuje z wyrozumiałością i empatią, ale nie boi się też opowiadać o sprawach bolesnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesna poezja kontra utarte kanony

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 08:56
W Dwójkowych "Słowach po zmroku" mówiliśmy o nowo wydanej antologii poetyckiej "Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna".
rozwiń zwiń