Tadeusz Mazowiecki nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 18:00
W poniedziałek nad ranem w wieku 86 lat odszedł od nas Tadeusz Mazowiecki. W czasie swojej ostatniej wizyty w Dwójce polityk opowiadał, że chciałby dotrzeć do młodych i powiedzieć im, że polityka może mieć głębszy sens.
Audio
  • Mazowiecki: Ta książka to świadectwo historii, jak i pewne przesłanie (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Tadeusz Mazowiecki
Tadeusz MazowieckiFoto: Grzegorz Śledź

- Wolność została wtedy zdławiona, ale miałem nadzieję, że to się odrodzi. Wiedziałem, że Polski nie można przekształcić bez przywrócenia "Solidarności" - mówił pierwszy premier III Rzeczypospolitej w Dwójce. Tadeusz Mazowiecki po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. W więzieniu spędził wtedy rok.

W Dwójce, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, polityk mówił o nowej książce "Rok 1989 i lata następne" . Mazowiecki przedstawiał w niej swoją filozofię polityczną. Mówił, że jest to zarówno świadectwo historii, jak i pewne przesłanie.
>>Zobacz serwis specjalny o Tadeuszu Mazowieckim<<
Pisze, że cały proces przekształcenia był ryzykowny, bo "byliśmy pierwszym krajem, który wstąpił na drogę przemian demokratycznych". - Wcale nie było pewne, że to się nie spotka z jakąś reakcją zewnętrzną, ani prowokacją wewnętrzną - mówił Mazowiecki. - Moja książka jest pokazaniem skomplikowania tej historii. Jest też przesłaniem tego, co w polityce powinno być ważne. Chciałbym tym przesłaniem dotrzeć do młodych i powiedzieć im, że polityka może mieć głębszy sens, tylko trzeba go urzeczywistnić - dodawał.
"Rok 1989 i lata następne" zawiera m.in. rozmowy z autorem przeprowadzone przez tak różne osoby jak Teresa Torańska, Jerzy Turowicz, Ewa Milewicz, Wiktor Osiatyński, ks. Adam Boniecki i Jarosław Gowin, w tym debatę z premierem Donaldem Tuskiem oraz ważne programowe przemówienia, np. o "grubej linii" czy plan dokończenia reform państwa przedstawiony w trakcie solidarnościowej "wojny na górze".
Są tu też teksty napisane specjalnie do tej książki, np. rozliczeniowy "Sąd nad grubą kreską", oraz materiały wcześniej niepublikowane, diagnozy autora na temat stanu demokracji w Polsce.

Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Zmarł 28 października 2013 roku.

>>> Zobacz serwis specjalny poświęcony wydarzeniom stanu wojennego

usc

Czytaj także

"Na te gwarancje Polska czekała 45 lat”

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 05:45
- Oto w sposób pokojowy Polacy i Niemcy usuwają źródła historycznych konfliktów, zamykają okres, w którym problem granicy dzielił nasze kraje, był dla nas Polaków źródłem obaw – mówił 14 listopada 1990 roku, ówczesny premier Rzeczypospolitej Tadeusz Mazowiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki: polityka stała się walką na śmierć i życie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2013 13:32
- Przyszedł moment, w którym trzeba zastanowić się, czy to wszystko nie zabrnęło za daleko - mówił w Jedynce Tadeusz Mazowiecki, ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń