X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Na te gwarancje Polska czekała 45 lat”

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 06:00
- Oto w sposób pokojowy Polacy i Niemcy usuwają źródła historycznych konfliktów, zamykają okres, w którym problem granicy dzielił nasze kraje, był dla nas Polaków źródłem obaw – mówił 14 listopada 1990 roku, ówczesny premier Rzeczypospolitej Tadeusz Mazowiecki.
Audio
  • "Pewne granice" - polsko-niemiecki traktat graniczny. Fragment archiwalnej audycji "7 dni w kraju i na świecie". (PR, 14.11.1990)
Polsko-Niemiecki traktat graniczny (Warszawa, 14.11.1990). Na zdjęciu wymiana dokumentów i uścisk dłoni ministrów spraw zagranicznych obu państw: Krzysztof Skubiszewski (od prawej) i Hans Dietrich Genscher (od lewej). foto: PAPJan Morek
Polsko-Niemiecki traktat graniczny (Warszawa, 14.11.1990). Na zdjęciu wymiana dokumentów i uścisk dłoni ministrów spraw zagranicznych obu państw: Krzysztof Skubiszewski (od prawej) i Hans Dietrich Genscher (od lewej). foto: PAP/Jan Morek

14 listopada 1990 roku ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher podpisali w Warszawie traktat graniczny między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.

- My Niemcy, zdajemy sobie sprawę, iż w podpisanym w dniu dzisiejszym traktacie nie rezygnujemy z niczego, co i tak już od dawna nie byłoby stracone, jako następstwo zbrodniczej wojny i zbrodniczego systemu. Przed naszymi oczyma mamy cierpienia narodu polskiego w okresie okupacji niemieckiej – mówił Hans-Dietrich Genscher.

Układ ten potwierdzał istniejącą granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej między dwoma państwami oraz uznawał jej ostateczny charakter. Traktat zawierał stwierdzenie o wyrzeczeniu się przez obie strony roszczeń terytorialnych teraz i w przyszłości. Potwierdzał terytorialną integralność i suwerenność obu państw.

– Uznanie granicy na Odrze i Nysie wywodzi się z nakazu utrwalenia pokoju – dodał minister spraw zagranicznych Niemiec. – W układzie o ostatecznym uregulowaniu sprawy Niemiec słusznie określa się potwierdzenie ostatecznego charakteru granic zjednoczonych Niemiec jako istotny element ładu pokojowego w Europie. Potwierdzenie istniejącej granicy to suwerenna decyzja Niemców, nie została nam ona przez nikogo narzucona.

Natomiast Krzysztof Skubiszewski podkreślał, że: – To uregulowanie pokojowe, dokonało się nie jednym aktem, jakim jest klasyczny traktat pokojowy, lecz poprzez serię aktów. W szczególności poprzez różne porozumienia i akty uznania. W tekście traktatu miało miejsce odwołanie się do wcześniejszych umów granicznych: tzw. układu zgorzeleckiego zawartego miedzy PRL i NRD w 1950 roku oraz układu o nienaruszalności polskiej granicy zachodniej z 1970 roku między PRL a RFN.

Traktat został ratyfikowany w roku następnym, 26 listopada 1991roku przez Polskę, a 16 grudnia przez Niemcy.

 

Tego dnia ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher podpisali w warszawie traktat graniczny między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.

Układ ten potwierdzał istniejącą granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej między dwoma państwami oraz uznawał jej ostateczny charakter. Traktat zawierał stwierdzenie o wyrzeczeniu się przez obie strony roszczeń terytorialnych teraz i w przyszłości. Potwierdzał terytorialną integralność i suwerenność obu państw.

W jego tekście miało miejsce odwołanie się do wcześniejszych układów ze Zgorzelca i Warszawy. / W jego tekście miało miejsce odwołanie się do wcześniejszych umów granicznych: tzw. układu zgorzeleckiego zawartego miedzy PRL i NRD w 1950 roku oraz układu o nienaruszalności polskiej granicy zachodniej z 1970 roku między PRL a RFN.

Traktat został ratyfikowany w roku następnym, 26 listopada 1991 roku przez Polskę , a 16 grudnia przez Niemcy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Był bardziej ceniony w Europie, niż w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 06:58
Prawdziwy Polak, prawdziwy Europejczyk, ale nade wszystko człowiek wielkiego formatu. Tak mówi o zmarłym w ubiegłym tygodniu profesorze Krzysztofie Skubiszewskim prymas Polski, arcybiskup Henryk Muszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hans-Dietrich Genscher skończył 85 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 13:24
Weteran niemieckiej dyplomacji, orędownik porozumienia z Polską, przyczynił się w znacznym stopniu do upadku berlińskiego muru i zjednoczenia Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy konkordat

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 06:00
- Bez względu, co Polsce przyniesie czas bliższy i dalszy, zebrani razem w tej sali przeżywamy moment historyczny - mówił 28 lipca 1993 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski. Tego dnia został podpisany konkordat pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.
rozwiń zwiń