Sylwia Chwedorczuk: mamy tendencję do pisania biografii osób znanych

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 18:35
- Jest jeszcze wiele postaci, które nie doczekały się swoich opowieści. Można byłoby się zastanowić dlaczego. Może łatwiej jest po prostu pisać o tych postaciach sztandarowych. Ale też jako autorzy czujemy, że ktoś się wtedy naszą książką zainteresuje - opowiadała w Dwójce badaczka literatury i edytorka, autorka biografii.
Okładka książki Mela Muter. Gorączka życia
Okładka książki "Mela Muter. Gorączka życia"Foto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
08:10 _PR2_AAC 2020_10_29-16-47-12.mp3 Biografie polecane przez Sylwię Chwedorczuk (Literackie witaminy/Dwójka)

Sylwia Chwedorczuk znana jest m.in. jako autorka biografii "Kowalska. Ta od Dąbrowskiej". W "Literackich witaminach" zdradziła, że podczas pracy nad swoimi książkami nie czyta biografii, ponieważ nie chce sugerować się sposobem kompozycji i językiem innych autorów.

- Jak tylko skończyłam swoją książkę, przeczytałam szereg różnych biografii. Na początku była to biografia Meli Muter autorstwa Karoliny Prewęckiej. To malarka urodzona w 1876 roku, która do tej pory nie doczekała się biografii. Przede wszystkim to rzecz pięknie wydana i jeśli ktoś nie zna obrazów Meli Muter, to może je w książce obejrzeć. Niesamowite jest to, ile szczegółów z jej życia Karolina Prewęcka odnajduje i pokazuje, w jaki sposób żyła malarka i jak walczyła o to, żeby malować i tym zarabiać na życie - mówiła pisarka.

Czytaj też:

Sylwia Chwedorczuk polecała również biografię m.in. "Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt", napisaną przez Izoldę Kiec, a także "Jaremianka" autorstwa Agnieszki Daukszy. Mówiła także o książce "Boznańska. Non finito" Angeliki Kuźniak. - Spodobało mi się, że Angelika Kuźniak eksperymentuje i prowadzi śledztwo biograficzne. Na początku przedstawia świadków życia Olgi Boznańskiej i powołuje ich głos do wyrażenia się o jej życiu. To jest bardzo ciekawy zabieg - podkreśliła.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Sylwia Chwedorczuk (badaczka literatury, edytorka, autorka biografii)

Data emisji: 29.10.2020

Czytaj także

Max Cegielski: "Moby Dick" to książka, do której się dojrzewa

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 17:56
- W pierwszej chwili kojarzy nam się, że "Moby Dick" Hermana Melvilla to opowieść o polowaniu na białego wieloryba. Ale to tak naprawdę awangardowa książka o luźnej, eksperymentalnej strukturze, która zaczyna się od notatek reaserchowych - opowiadał w Dwójce dziennikarz, pisarz i podróżnik Max Cegielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Krzysztof Biedrzycki: "Rękopis" kocham za migotliwość

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 17:49
- Tłumaczenie Wasilewskiej wiele dopowiada i wydobywa jeszcze więcej smaczków z tej powieści - mówił o współczesnym tłumaczeniu powieści "Rękopis znaleziony w Saragossie" prof. Krzysztof Biedrzycki, historyk literatury i krytyk literacki.
rozwiń zwiń