Jakub Małecki: kocham książki, które stawiają mi opór

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 18:53
- Gdybym miał wybrać najważniejszą książkę, jaką czytałem w życiu, to ona byłaby w pierwszej trójce. To jest powieść o tym, jak mężczyzna z synem idzie przez zniszczony świat. To jest historia o najważniejszych rzeczach, ale w taki sposób opowiedziana, że człowiek aż się trzęsie - mówił o powieści Cormaca McCarthy’ego "Droga" Jakub Małecki, pisarz i tłumacz.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Posłuchaj
08:46 [ PR2]PR2 (mp3) 18 sierpień 2020 16_47_54.mp3 Jakub Małecki poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Morze, góry, jeziora. Dokądkolwiek wybieramy się, żeby odpocząć, warto zabrać ze sobą lekturę. Niekoniecznie banalną, sugerował gość "Literackich witamin". - Mam przekonanie, że na wakacje wcale nie należy brać książek łatwych, miłych i przyjemnych, które przez człowieka przelecą - podkreślił. - Bardzo lubię intensywne lekturowe doznania.

Jedną z takich pozycji są "Ścieżki Północy" Richarda Flanagana. Zdaniem pisarza książka zawiera wszystkie elementy, jakie powinna łączyć w sobie wielka, porywająca, wybitna proza. - To opowieść o wielkiej miłości, wielkiej wojnie i wielkim przemijaniu - wymieniał Jakub Małecki. -  Ona pozostawia człowieka zmienionym.

Czytaj także:

Agnieszka Dauksza: dokonałam odkryć na własnych półkach

Monika Milewska: zakochałam się w archiwaliach

Jednym z najbardziej intensywnych doświadczeń pisarza w ostatnich tygodniach była lektura cyklu "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta. - Chciałbym to polecić jako niezwykłą podróż do świata, którego nie znamy, do rzeczywistości, zarówno języka, jak i nastroju tej historii - opowiadał. - Z każdym kolejnym tomem, który czytałem, coraz bardziej się rozsmakowywałem - zaznaczył tłumacz. - Miło jest mi myśleć o sobie jako o człowieku, który to przeżył.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Jakub Małecki, (pisarz i tłumacz)

Data emisji: 18.08.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Przemysław Kaniecki: Konwicki mapuje Warszawę przez pryzmat własnej osoby

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 17:30
- W "Nowym Świecie i okolicach" ciekawe jest zobaczyć mapę Warszawy rysowaną przez niego. Niby pisze przewodnik po Nowym Świecie i okolicach: tu jest to, tu tamto, ale od razu wiemy, że on pisze coś pod siebie, co interesuje jego, z czym on jest zrośnięty i co jest jego własne - mówił dr Przemysław Kaniecki, znawca twórczości Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filip Łobodziński: literatura daje nam odpowiedź na pytanie "kim jesteśmy"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 17:00
- Jestem uzależniony od czytania, nigdy nie zrezygnowałem z literatury. Pandemia zmieniła tylko to, że zintensyfikowała się we mnie potrzeba czytania - mówił w "Literackich witaminach" Filip Łobodziński, dziennikarz i tłumacz.
rozwiń zwiń