Prof. Krzysztof Biedrzycki: "Rękopis" kocham za migotliwość

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 17:49
- Tłumaczenie Wasilewskiej wiele dopowiada i wydobywa jeszcze więcej smaczków z tej powieści - mówił o współczesnym tłumaczeniu powieści "Rękopis znaleziony w Saragossie" prof. Krzysztof Biedrzycki, historyk literatury i krytyk literacki.
Rękopis znaleziony  w Saragossie Jan Potocki 1847 rok
"Rękopis znaleziony w Saragossie" Jan Potocki 1847 rokFoto: Polona.pl/Domena publiczna

Posłuchaj
07:49 [ PR2]PR2 (mp3) 28 październik 2020 16_47_27.mp3 Prof. Krzysztof Biedrzycki o ""Rękopisie znalezionym w Saragossie" Jana Potockiego (Literackie witaminy/Dwójka) 

Gość "Literackich witamin" ma kilka książek, do których wraca regularnie i z radością. Jest wśród nich "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego z przełomu XVIII i XIX wieku. - To jest powieść, którą pierwszy raz przeczytałem, będąc licealistą i ona mnie urzekła - przyznał.

Czytaj także:

Powieść ma bardzo skomplikowaną historię, istnieje w kilku wersjach. Sam autor opracował co najmniej dwie. Współcześnie François Rosset i Dominique Triaire, francuscy badacze literatury i biografowie Jana Potockiego, zidentyfikowali i przeanalizowali wszystkie dostępne zapiski i druki dotyczące "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Ich praca stała się podstawą nowego tłumaczenia Anny Wasilewskiej.

Jan Englert czyta "Rękopis znaleziony w Saragossie">>>>

- My, czytelnicy polscy jesteśmy przyzwyczajeni do niewiernego, ale klasycznego tłumaczenia Edmunda Chojeckiego z 1847 roku - zaznaczył prof. Krzysztof Biedrzycki. - Chojecki dysponował fragmentami "Rękopisu" i nie bardzo potrafił scalić tę powieść według zamysłu autorskiego, więc nadał jej swój porządek, spolszczył ją. Wyszło bardzo ciekawie.

WFDiF - Studio Filmowe Kadr/"Rękopis znaleziony w Saragossie"/"The Saragossa Manuscript"

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: prof. Krzysztof Biedrzycki (historyk literatury, krytyk literacki)

Data emisji: 28.10.2020

Czytaj także

Tomasz Jastrun: jestem wielbicielem dzienników

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 13:19
- To jest bezcenna lektura, fascynujący klucz do polskiej duszy, doświadczeń, historii Polski. Wszystko tam jest - mówił o dziennikach Zofii Nałkowskiej i Marii Dąbrowskiej Tomasz Jastrun, poeta, prozaik, krytyk literacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Dunin-Wąsowicz: jestem nieufny wobec kryminałów retro

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:57
- Jeśli chodzi o bohaterki kobiece, to wyjąwszy narratorkę powieści Joanny Chmielewskiej, kryminały w Polsce Ludowej to był krok wstecz, gdy je porównamy z międzywojennymi. W międzywojniu było zdecydowanie więcej pełnokrwistych detektywek pierwszoplanowych - mówił w Dwójce Paweł Dunin-Wąsowicz, publicysta, wydawca i krytyk literacki.
rozwiń zwiń