Max Cegielski z PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 12:00
Pisarz wspomina dzieciństwo i próbuje wytłumaczyć sobie polską historię poprzez nietypowe losy pary artystów, Hanny i Gabriela Rechowiczów.
Audio

- Nie tęsknię za tym, co już było, nie gloryfikuję historii nie owijam minionych zdarzeń w złoty papierek. Przez zardzewiałą furtkę domu Rechowiczów wkraczam we wspomnienia, żeby dowiedzieć się skąd się wziąłem ja i świat, aby poznać ich i samego siebie - pisze w swojej nowej książce Max Cegielski.

To, że na bohaterów wybrał Hannę i Gabriela Rechowiczów nie jest przypadkiem. - Ja w dzieciństwie bywałem w ich domu. Tam na piętrze do dzisiaj stoją wielkie sanie sprowadzone z Krynicy. Na małym chłopcu takie coś robi ogromne wrażenie - wspomina w Dwójce.

"Mozaika. Śladami Rechowiczów" to historia relacji pomiędzy władzą a artystami. Życie pary było kolorową enklawą wolności twórczej w epoce PRL-u. Tą książką Cegielski chce się w Polsce umocnić; jego poprzednie powieści podróżnicze opisywały Indie, Turcję, Pakistan.

- Bohaterem książki, którą teraz pisze, będzie mój pradziadek, ale opisany w bardzo niebiograficzny sposób - zdradza Max Cegielski w Dwójce.

uscCzytaj także

Polskie statki widmo i indyjskie fotografie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 14:00
Budowane w polskich stoczniach okręty, kończą życie na ogromnym, indyjskim złomowisku. Zobacz niezwykłe zdjęcia z wystawy "Global Prosperity".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nikt mnie nie doścignie…"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2010 01:27
W niedzielny wieczór zapraszamy na audycję o wydanych niedawno "Dziennikach" Edwarda Stachury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Londyńczycy” Ewy Winnickiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 14:25
"Polski Londyn wojenny i powojenny wydaje się jedną wielką intrygą – i to niezwykle ciekawą, wciągającą. Pikanterii dodaje fakt, że to wszystko prawda. Polacy w czasie wojny wylądowali tam jak na Marsie, tak to któryś z bohaterów ujął i chyba nie mijał się z prawdą" – napisał o książce Chris Niedenthal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawdziwy wysyp książek "Z najwyższej półki"!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 11:02
Jesień, a zwłaszcza listopad, to wspaniały czas dla miłośników dobrej lektury. Targi Książki w Krakowie i Festiwal im. Josepha Conrada (także w Krakowie) sprawiają, że wydawcy "obdarowują" nas wspaniałymi nowymi tytułami. Jest zatem w czym wybierać…
rozwiń zwiń