X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od faktów do fikcji: Eliza Orzeszkowa – w 100. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 01:07
18 maja 2010, godz. 21:30
Audio

18 maja tego roku mija 100 lat od śmierci Elizy Orzeszkowej

O Orzeszkowej myślę zawsze z miłością i szacunkiem, jest ona dla mnie przykładem pisarza w służbie dobra. Na pewno wiedziała więcej o mrocznych stronach ludzkiej egzystencji, ale wolała, ze względów, które uważała za wyższe, tej swojej wiedzy nie ujawniać. Jak również rzadko dawała poznać swoje gruntowne wykształcenie, samozdobyte dzięki rozległym lekturom. Opisywała ludzi swojej grodzieńszczyzny, drobną szlachtę, Żydów, chłopów, z życzliwością osoby, która ceni tradycję i tradycyjne proste cnoty.

(Czesław Miłosz)   

 


Eliza z Pawłowskich urodziła się w 1841 r. w podgrodzieńskiej rodzinie ziemiańskiej. Mając 11 lat, zaczęła pięcioletnią naukę na pensji sakramentek w Warszawie, tu przyjaźniła się m.in. z Marią Wasiłowską, późniejszą Konopnicką. W poleskim majątku pierwszego męża, Piotra Orzeszki, prowadziła działalność filantropijno-oświatową. Podczas powstania styczniowego aktywnie włączyła się w pomoc walczącym (ukrywała w swoim domu i osobiście przewiozła do granicy Królestwa Romualda Traugutta).

Po upadku powstania, gdy jej męża zesłano na Syberię, zaś majątek skonfiskowano, Orzeszkowa przeniosła się do rodzinnej posiadłości, następnie – do samego Grodna. Tu zaangażowała się w akcje społeczno-kulturalne (przez krótki czas była współwłaścicielką wileńskiej wypożyczalni i księgarni wydawniczej) oraz rozwinęła ożywioną działalność literacką i publicystyczną. Popularność przyniosły jej takie powieści i opowiadania jak Marta, Cham, Meir Ezofowicz, Dziurdziowie, Gloria victis  i Nad Niemnem (wyd. w 1888 r.). Dwukrotnie, w 1905 i 1909 roku, kandydowała do literackiej Nagrody Nobla. Zmarła 18 maja 1910 r. w Grodnie.

Zapraszamy na audycję Hanny Szof z udziałem prof. Grażyny Borkowskiej z IBL-u. W audycji rozmowa o Orzeszkowej – osobie publicznej, w swoim czasie bardzo popularnej, cieszącej się autorytetem moralnym, o Orzeszkowej publicystce, działaczce społecznej, w końcu pisarce i nowelistce. Fragment Listu do kobiet niemieckich oraz Autobiografii w listach czyta Olga Sawicka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od faktów do fikcji: Kornela Filipowicza widzenie świata

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 15:52
23 lutego 2010, godz. 21:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynie prawda jest ciekawa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2010 06:46
Józef Mackiewicz to jeden z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jego talent prozatorski doceniano niemal jednogłośnie. Wśród jego czytelników był Hertz, Gombrowicz czy Wittlin, Czesław Miłosz nazywał go „najlepszym polskim prozaikiem powojennej Polski”. W styczniu minęło 25 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń