"Stanisław Mikke w ludziach widział przede wszystkim dobro"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Nawet jeśli w człowieku była tylko malutka kropelka dobra, to skupiał się na tej kropelce, bronił ją przed złem - tak znakomitego prawnika, który zginął w katastrofie smoleńskiej, wspominała dziennikarka Swietłana Fiłonowa.
Audio
  • Wspomnienie o Stanisławie Mikke (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Nagrobek Stanisław Mikke
Nagrobek Stanisław MikkeFoto: PAP/Radek Pietruszka

katyń.jpg
Katyń - serwis historyczny Polskiego Radia

Bohaterem audycji był prawnik, pisarz, działacz społeczny, wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, redaktor naczelny miesięcznika "Palestra", który zginął 10 kwietnia 2010 roku. Przyjaciele Stanisława Mikke wspominali go jako człowieka porządnego, sprawiedliwego. - Jego przesłanie to było takie, żeby dbać o środowisko, w którym się funkcjonuje - opowiadał adwokat Adam Redzik. - On się identyfikował z adwokaturą, strasznie przeżywał, że społecznym obraz adwokatury nie jest zbyt dobry. Angażował się w to, by go poprawić.

Z kolei adwokat Andrzej Michałowski mówił o olbrzymiej erudycji Stanisława Mikke i jego zdolności do mówienia z głowy na każdy temat. - Warto jednak podkreślić, że ważne wystąpienia pisał i odczytywał. Nic nie mogło zostać utracone z tych argumentów, których chciał użyć.


smolensk serwis.jpg
Smoleńsk - serwis specjalny

Poza działalnością adwokacką Stanisław Mikke w latach 90. zaangażował się w prace ekshumacyjne ofiar zbrodni katyńskiej w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Efektem tych prac były dwie książki, w tym "Śpij, mężny... w Katyniu, Charkowie i Miednoje", której drugie, poszerzone wydanie opuściło prasę drukarską 9 kwietnia 2010. Pierwsze egzemplarze zabrał z sobą do samolotu lecącego 10 kwietnia 2010 na uroczystości do Katynia. 

*** 

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowały:  Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska

Goście: Andrzej Michałowski (adwokat), Adam Redzik (adwokat), Swietłana Fiłonowa (dziennikarka)

Z nagrań archiwalnych: Stanisława Mikke (prawnik)

Data emisji: 8.04.2021

Godzina emisji: 21.30

bch/jp

Czytaj także

Stanisław Mikke spoczął na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 16:54
W Kościele Garnizonowym Wojska Polskiego, a potem na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach żegnano adwokata Stanisława Mikkego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Mikke

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 18:10
Wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
rozwiń zwiń