Satyra o Stalinie. "Dyktatorowi nie mieściło to się w głowie"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 17:00
- Wiemy z przekazu, że Stalin przyjął satyryczny wiersz o sobie Osipa Mandelsztama zadziwiająco spokojnie. Obraził się tylko o ostatnie słowa - opowiadał w Dwójce Piotr Kitrasiewicz, autor książki "Artyści w cieniu Stalina".
Audio
  • Ludzie sztuki w trybach stalinowskiego terroru (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Artyści w cieniu Stalina
Okładka książki "Artyści w cieniu Stalina"Foto: materiały prasowe

ospi_mandelsztam_663x364_ss.jpg
Osip Mandelsztam - serwis Polskiego Radia

- Każda z tych postaci w odmienny sposób pokazuje wpływ totalitaryzmów na twórczość i na życie - wyjaśniał Piotr Kitrasiewicz dobór bohaterów swojej książki "Artyści w cieniu Stalina". A są to: poeci Maryna Cwietajewa i Osip Mandelsztam, autor "Mistrza i Małgorzaty" Michaił Bułhakow oraz twórca "Pancernika Potiomkina" Sergiusz Eisenstein.

Dlaczego do, skądinąd naturalnej, śmierci Eisensteina przyczyniła się druga część jego filmu "Iwan Groźny: spisek bojarów"? Co znalazło się w zakończeniu satyry Mandelsztama o Stalinie, co tak naprawdę rozsierdziło dyktatora? - Ten wiersz jest fenomenem w tamtej rzeczywistości - podkreślał gość Dwójki. Gdy poeta czytał ten utwór na prywatnych spotkaniach, niektórzy jego znajomi uciekali z mieszkania. Bali się słuchać takich słów.

***

Prowadzi: Justyna Piernik

Gość: Piotr Kitrasiewicz (autor książki "Artyści w cieniu Stalina")

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/bch

Czytaj także

Epoka terroru we "Wspomnieniach" Nadieżdy Mandelsztam

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 13:45
Obok powieści Sołżenicyna i Pasternaka, "Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam uważane są za najważniejsze świadectwo tamtych lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Danuta Stenka czyta Nadieżdę Mandelsztam

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 16:00
"Wspomnienia" żony rosyjskiego poety Osipa Mandelsztama to świadectwo wspaniałej miłości i odwagi wobec nieludzkiego terroru.
rozwiń zwiń