Intymny pamiętnik Michała Römera

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 16:30
- To jest prawdziwa historia, którą opisał Michał Römer – osoba bardzo znacząca dla środowiska litewskiego. W 1911 roku spotkał Annę Wolberg, która pracowała w domu publicznym. I tak zaczęła się ich wspólna historia - opowiadała Agnieszka Knyt, redaktorka książki "Miłość z lupanaru".
Audio
  • Intymny pamiętnik Michała Römera (Wybieram Dwójkę)
Miłości z lupanaru Michała Rmera
"Miłości z lupanaru" Michała RömeraFoto: mat. prom.

"Miłość z lupanaru" to historia związku Michała Römera (adwokata, społecznika) i Anny Wolberg – dziewczyny "z ludu", która przez splot nieszczęśliwych wypadków trafia do domu publicznego w Wilnie. Ten dziennik jest osobistym dokumentem, zapisującym intymną relację Michała i Anny, ale również opisem środowiska, w którym żyją, narodowych tradycji i obyczajów Polaków w Wilnie w latach 1911-1914. Jak zaznaczyła Agnieszka Knyt, Römer w swoim diariuszu dotyka również tematu wówczas pomijanego: społecznej sytuacji kobiet.

W audycji gościem był również prof. Leszek Zasztowt - znawca biografii Michała Römera. Opowiadał o tym, jaką wartość mają takie dzienniki, a także mówił o znaczeniu i funkcjonowaniu lupanarów w XX wieku.

Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Agnieszka Knyt (redaktorka książki "Miłość z lupanaru") i prof. Leszek Zasztowt (historyk, znawca biografii Michała Römera)

Data emisji: 4.12.2019

Godzina emisji: 16.30

am/jp

Czytaj także

Na scenie życia. Wspomnienia Edwarda Lindego-Lubaszenki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 15:29
W "Zapiskach ze współczesności" gościliśmy wybitnego aktora teatralnego i filmowego, ojca jednego z powojennych rodów teatralnych.
rozwiń zwiń