Pożegnanie: Lech i Maria Kaczyńscy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 10:00
Parę prezydencką wspominają na naszej antenie wybitne postaci polskiej kultury: Elżbieta Penderecka, Waldemar Dąbrowski, Jan Ołdakowski, Daniel Passent oraz Krystyna Gucewicz.
Audio

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku. Był doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalistą w zakresie prawa pracy. W swej karierze był między innymi, senatorem, posłem na Sejm I i IV kadencji, ministrem sprawiedliwości oraz prezesem Najwyższej Izby Kontroli. W 2002 roku objął stanowisko prezydenta Warszawy. Prezydentem Rzeczpospolitej został w 2005 roku. 

W latach 70. był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, a potem doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany. W latach 80. był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, w 1989 roku uczestniczył w obradach „okrągłego stołu".

Wypowiedź Lecha Kaczyńskiego z czasów "Solidarności".

 

 

Lech Kaczyński studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1971 roku przeprowadził się do Sopotu, by podjąć pracę naukową na Uniwersytecie Gdańskim. W 1980 roku obronił doktorat z prawa pracy, a w 1990 roku uzyskał habilitację.

W okresie PRL był związany z opozycją antykomunistyczną. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, działał też w Wolnych Związkach Zawodowych. W sierpniu 1980 roku był doradcą stoczniowców w Stoczni Gdańskiej, a później członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "S".
Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Po zwolnieniu nadal działał w podziemnej "Solidarności". Stał się jednym z kilku najbardziej zaufanych współpracowników Lecha Wałęsy. Brał udział w obradach "okrągłego stołu" w zespole do spraw pluralizmu związkowego. W wyborach czerwcowych 1989 roku wybrano go na senatora.


W 1989 roku wraz z bratem Jarosławem odegrał kluczową rolę w tworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego. Rok później został wiceprzewodniczącym "Solidarności". W 1991 roku przegrał z Marianem Krzaklewskim rywalizację o przywództwo związku. W tym samym roku został ministrem stanu do spraw bezpieczeństwa w Kancelarii Lecha Wałęsy, której szefem był jego brat, Jarosław. Po konflikcie z prezydentem, wraz z bratem odszedł z Kancelarii. W wyborach parlamentarnych w 1991 roku został wybrany na posła z listy PC.

W latach 1992-1995 Lech Kaczyński był prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Od czerwca 2000 do lipca 2001 roku był ministrem sprawiedliwości w gabinecie Jerzego Buzka. W 2001 roku został przewodniczącym Komitetu Krajowego "Prawo i Sprawiedliwość", a następnie prezesem PiS. Jesienią 2002 roku wygrał wybory na prezydenta Warszawy. W 2005 roku został wybrany na prezydenta Rzeczpospolitej. Urząd objął 23 grudnia, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

Maria Kaczyńska urodziła się w 1943 roku. Z wykształcenia była ekonomistką. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Instytucie Morskim w Gdyni. Swojego męża poznała w 1976 roku. W imieniu Prezydenta uczestniczyła jako Specjalny Wysłannik w wielu uroczystościach międzynarodowych, reprezentując Głowę Państwa.

Jako Pierwsza Dama podjęła działania wspierające działalność charytatywną. Objęła patronat nad wieloma akcjami dobroczynnymi.

W ramach swojej działalności publicznej podpisała się w 2007 roku pod apelem kobiet do parlamentarzystów o pozostawienie bez zmian zapisu konstytucji w dziedzinie ochrony życia. W 2007 roku wraz z Ludmiłą Putin otworzyła Dom Polski w Sankt Petersburgu.

Maria Kaczyńska pochodziła z rodziny repatriantów z Wilna. Jej ojciec walczył w Armii Krajowej, jeden z jego braci w armii generała Andersa, drugi został zamordowany przez NKWD w Katyniu.

Czytaj także

Jerzy Szmit: prezydent był zupełnie innym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2010 11:17
Prezydent Lech Kaczyński był zupełnie innym człowiekiem niż ten, za jakiego uważała go większość Polaków - powiedział w Radiu Olsztyn wiceprezydent miasta, przewodniczący olsztyńskiego PiS, były senator i przyjaciel Lecha Kaczyńskiego, Jerzy Szmit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mówiliśmy nasza Pani Maria...

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2010 16:21
Dawni sąsiedzi i zwykli ludzie wspominają Pierwszą Damę...
rozwiń zwiń