X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Roman Opałka (1931-2011) – niezwykły malarz czasu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 11:46
6 sierpnia zmarł w Rzymie Roman Opałka – malarz, rysownik, jeden z najbardziej znanych polskich artystów na świecie.
Audio
  • Anda Rottenberg o zmarłym wybitnym polskim konceptualiście Romanie Opałce

Odliczanie zaczęło się czterdzieści sześć lat temu.

W 1965 roku malarz rozpoczął zapisywanie – malowanie – czarnego tła obrazu szeregiem białych liczb. Z biegiem lat (proces malowania kolejnych liczb trwał niezmienne, z dnia na dzień) przybywało obrazów. Zawsze o identycznych rozmiarach, zmieniała się jednak forma zapisu: każde kolejne płótno było o jeden procent jaśniejsze od poprzedniego. Tym samym szereg liczb, powiększający się nieustannie, stopniowo stawał się coraz mniej widoczny, zanikał na coraz jaśniejszym tle.

Artysta oszacował, że przeciętnie długo żyjąca osoba może, prowadząc to odliczanie, osiągnąć granicę siedmiu siódemek ("7 777 777"). Wówczas rozjaśnianie tła osiągnęłoby punkt krańcowy, biel zupełną.  

 

Roman
Roman Opałka, "Opałka 1965/1-∞", Detal 1-35327, 1965. Dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki w Łodzi

"Opałka 1965/1-∞"– ten bezprecedensowy projekt łączący życie z dziełem, to przedstawianie upływającego czasu, niezwykłe świadectwo życia, przerwała śmierć malarza. – Nie sądzę, żeby kiedykolwiek jakikolwiek artysta uznał swoje dzieło za zamknięte – śmierć przerywa je w momencie nieprzewidywalnym – mówił o swoim dziele Roman Opałka. A Anda Rottenberg, wspominając w Dwójce zmarłego malarza, przypominała:  – Ten proces był zamierzony jako proces zmierzający właśnie ku śmierci.

Dodajmy, że obrazom towarzyszyło nagranie głosu artysty, który odliczał to, co zapisywał. Powstawały również wykonywane w identycznych warunkach fotografie malarza, robione zawsze pod koniec pracy nad kolejnym obrazem. Ciąg portretów stanowi kolejne świadectwo upływu czasu – a zarazem jest próbą jego zatrzymania.

– Moja idea jest prosta jak życie, rozwija się od narodzin do śmierci. To zadanie na całe życie, bo ostatnia liczba, którą kiedyś namaluję, będzie oznaczać kres mego istnienia. Próbuję namalować coś, co nie było jeszcze namalowane. Namalować czas trwania jednej egzystencji – mówił autor Obrazów liczonych.


Roman Opałka zostanie pochowany w czwartek w miejscowości Le Mans we Francji.

Roman
Roman Opałka: "1965. Od jednego do nieskończoności"

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z Andą Rottenberg przeprowadził Tomasz Obertyn. Natomiast w naszym serwisie Radia Wolności znajduje się nagranie, w którym Roman Opałka opowiada o swojej drodze poprzez sztukę i o dziele swojego życia: opisywaniu świata za pomocą kolejnych liczb. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uroczystości pogrzebowe malarza Romana Opałki

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 18:06
Malarz zostanie pochowany w czwartek. Artysta spocznie na francuskim cmentarzu.
rozwiń zwiń