REKLAMA

Obrazy, które przenikają świat

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 09:56
W Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę malarstwa polskiego – zbiór dzieł od Zbigniewa Makowskiego i Józefa Czapskiego po Jerzego Nowosielskiego i Romana Opałkę.
Audio
  • Rozmowa z Adamem Nowakiem oraz z Magdaleną Sołtys nt. wystawy "Przenikania"

U początków wystawy "Przenikania" stała książka znawcy i krytyka sztuki Janusza Jaremowicza "Z galerii sensów. Wybór tekstów o sztuce”, wydana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej w 2010 roku, dzięki przychylności mecenasa i kolekcjonera sztuki Krzysztofa Musiała.

– Ekspozycja jest swoistą kontynuacją sposobu myślenia o sztuce Jaremowicza, który odnosił poszukiwanie sensów do nadrzędnej całości, do uniwersum – mówiła w Dwójce Magdalena Sołtys, autorka koncepcji wystawy. Dla Janusza Jaremowicza (w ostatnich latach życia sympatyzującego z Galerią aTAK, a jednocześnie: pozostającego w stałych kontaktach z warszawską ASP) sztuka wiązała się zawsze z jakąś filozofią. – Sztuka głosi chwałę świata lub jego potępienie – pisał w swojej książce. – Nieraz stawia temu światu warunki na to, aby mógł on zasłużyć na chwałę, czasem oddaje jego wieloznaczność, jego pokrętność, która wymyka się prostej akceptacji lub odrzuceniu... Powiem tylko, że starałem się, odczytując sensy scalać je z humanistycznym uniwersum, w którym żyjemy, w którym warto żyć!.

– Książka Jaremowicza to dobry pomysł na pokazanie plejady wspaniałych artystów, związanych z Akademią Sztuk Pięknych – mówił Adam Nowak, rektor warszawskiej ASP. Na wystawie zobaczymy dzieła tak znaczących dla polskiej sztuki malarzy jak Tadeusz Brzozowski, Józef Czapski, Antoni Fałat, Stefan Gierowski, Jan Lebestein, Zbigniew Makowski, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Franciszek Starowieyski, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin czy też Wojciech Zubala. – Dawno nie było takiej wystawy przekrojowego malarstwa polskiego – podkreślał Nowak.

Franciszek
Franciszek Starowieyski, "Przedśmiertelna orgia radości i zbliżanie się zła" [tytuł wybranego fragmentu, o wymiarach 300 x 630 cm, złożonego z 3 części[. Fot. dzięki uprzejmości Galerii aTAK

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z Adamem Nowakiem oraz Magdaleną Sołtys przeprowadziła Beata Stylińska. Zapraszamy również do obejrzenia galerii, w której kilka fotografii obrazów z omawianej wystawy.

Wystawa "Przenikania", nad którą patronat objął Program II Polskiego Radia, odbywa się w dwóch miejscach: w Galerii aTAK oraz w Galerii Salon Akademii.


Czytaj także

Skarby Stanisława Augusta przybyły do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 15:38
Wystawa kolekcji numizmatycznej ostatniego króla Rzeczypospolitej, Stanisława Augusta, została otwarta w Łazienkach Królewskich.
rozwiń zwiń