X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Inny świat" był we Włoszech książką znienawidzoną

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 16:12
W Dwójkowym "Poranku", z okazji odsłonięcia w Neapolu tablicy upamiętniającej Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, przedstawiliśmy fragment rozmowy z córką pisarza, Martą Herling.
Audio
  • Marta Herling w rozmowie z Bartoszem Pankiem
  • Maria Poprzęcka o książce "Uczta bogiń. Kobiety, sztuka, życie"
Gustaw Herling-Grudziński w Neapolu
Gustaw Herling-Grudziński w NeapoluFoto: Archiwum prof. Włodzimierza Boleckiego

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się dziś w Neapolu. To właśnie z tym miastem Gustwa Herling-Grudziński związał swoje powojenne życie. Uroczystość upamiętnienia pisarza tablicą na domu przy via Crispi 69, w którym przez lata pisarz mieszkał - odbyło się z inicjatywy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i prezydenta Włoch Giorgio Napolitano. Wydarzenie zbiegło się z obchodzoną 20 listopada 60. rocznicą śmierci Benedetto Crocego, włoskiego filozofa, krytyka literackiego i publicysty, teścia Herlinga-Grudzińskiego.

- Dla liberalnej elity powojennych Włoch zwróconej na lewo, w stronę komunizmu Herling nie był partnerem do rozmowy, ale mimo to zabierał głos w sprawach publicznych - mówiła w Dwójce córka pisarza, Marta Herling. Rozmówczyni Bartosza Panka zwracała uwagę, że jej ojciec doświadczył ostracyzmu, a "Inny świat" był w powojennych Włoszech książką znienawidzoną, ponieważ to świadectwo dla wielu było nie do zaakceptowania - podkreślała.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu

We wtorkowym "Poranku  Dwójki" spotkaliśmy się z prof. Marią Poprzęcką, autorką książki "Uczta bogiń. Kobiety, sztuka, życie". Nowa książka prof. Poprzęckiej została wybrana Warszawską Premierą Literacką miesiąca października. Uroczystość wręczenia nagrody i dyplomu odbędzie się 20 listopada w Klubie Księgarza.

"Profesor Maria Poprzęcka stworzyła swój własny stół, niezbędny do przygotowania ceremonii przywracania pamięci. W najnowszej książce 'Uczta bogiń. Kobiety, sztuka, życie' przybliża sylwetki dwunastu artystek, które zainspirowały ją do rozważań na temat roli kobiety w sztuce, a także rozdźwięku między życiem prywatnym, a twórczością. Jak sama przyznaje, nie wszystkie bohaterki są wybitnymi artystkami. Mają jednak wspólny mianownik: pasję i zamiłowanie do sztuki, która stała się siłą sprawczą ich życiowych wyborów. Tym samym Poprzęcka rozprawia się z mitem postrzegania twórcy tylko przez pryzmat 'wielkości' jego dzieł", napisała Sylwia Chutnik w recenzji zamieszczonej 9 listopada na stronie czasopisma "Art&Business".

Audycję prowadził  Marcin Majchrowski.
20 listopada (wtorek), godz. 6.00-9.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Twarzą w twarz z obrazem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 18:00
- Profesor Porębski uczył nas, że aby stanąć twarzą w twarz z dziełem, najpierw trzeba tę twarz mieć – wspomina Krystyna Czerni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety, które wiedziały, czego chcą

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 17:08
Nie godziły się na przeciętność. Nie chciały wejść w narzucone im przez społeczeństwo role. Nawet wtedy, gdy przyszło im żyć w cieniu genialnych mężczyzn, walczyły z losem, wyrażały siebie.
rozwiń zwiń