Kobiety, które wiedziały, czego chcą

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 17:08
Nie godziły się na przeciętność. Nie chciały wejść w narzucone im przez społeczeństwo role. Nawet wtedy, gdy przyszło im żyć w cieniu genialnych mężczyzn, walczyły z losem, wyrażały siebie.
Audio
Marie Laurencin w swoim atelier, przy pracy jednej ze studentek. Bibliothque nationale de France, 1932 r.
Marie Laurencin w swoim atelier, przy pracy jednej ze studentek. Bibliothèque nationale de France, 1932 r. Foto: Wikimedia/domena publiczna

Od końca XIX wieku aż po początki XXI. Życiorysy dwunastu kobiet – zajmujących się fotografią, malarstwem, rzeźbą, projektowaniem mody – a w tle zmieniający się świat idei i obyczajów. Te niezwykłe portrety znajdziemy w nowo wydanej książce znakomitej historyk sztuki prof. Marii Poprzęckiej "Uczta bogiń": opowieści o kobietach związanych ze sztuką, które świadomie kierowały swoim życiem, które – jak powiedziała prowadząca Dwójkowy "Tygodnik literacki" Iwona Smolka – wiedziały, czego chcą.
Bohaterki "Uczty" są różne – znajdziemy tu i powszechnie cenione, niezależne artystki, i te, które były przede wszystkim muzami dla swych uzdolnionych partnerów. – Mogłoby zastanawiać to zestawienie: artystek naprawdę wybitnych z tymi, które są w cieniu geniuszy. Wydawałoby się, że będzie to jakaś próba nobilitacji tych drugich, jednak tego tu nie ma – mówiła w audycji Krystyna Dąbrowska. – Fascynujące jest to, że Maria Poprzęcka pokazuje te kobiety i w ich wzlotach, i upadkach.
Elizabeth Siddal, Margaret Cameron, Marie Laurencin, Natalia Gonczarowa, Sonia Delaunay, Nadia Leger, Dora Maar, Meret Oppenheim, Georgia O’Keefee, Lee Miller, Louise Bourgeois oraz Judy Chicago. Dwanaście historii o fascynującym splocie sztuki z życiem, napisanych, by znowu przywołać Iwonę Smolkę, z wielką, ale nienarzucającą się erudycją.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której udział wzięli: Iwona Smolka, Krystyna Dąbrowska oraz Piotr Matywiecki.

Czytaj także

Mona Lisa już nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 06:01
– Ten nieszczęsny obraz Leonarda jest dla kultury stracony, jego już właściwie nie ma – mówiła prof. Maria Poprzęcka w Dwójkowej dyskusji o popularyzacji sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie mamy skarbu. To nasza katastrofa narodowa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 23:00
Na szczęście, mimo braku klejnotów koronnych, jesteśmy w Polsce posiadaczami innych bezcennych skarbów. Niedawno ogłoszono ich listę, na której znalazło się pięćdziesiąt pięć niezwykłych pozycji.
rozwiń zwiń