"Dziennik Reni Spiegel". "Historia na miarę Anny Frank"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 18:00
- Siostra nigdy nie mówiła mi o tym dzienniku. Dowiedziałam się o nim dopiero za sprawą jej chłopaka Zygmunta, który pojechał do Ameryki, znalazł moją mamę i dał jej te teksty - powiedziała Elżbieta Bellak, siostra młodej poetki, która została zastrzelona w przemyskim getcie w 1942 roku.
Audio
  • Rozmowa wokół "Dziennika Reni Spiegel" (Wybieram Dwójkę)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/DizzyRoseblade

- Te wspomnienia to zarówno dzieło literackie, jak i zdumiewający dokument o osobie, która nie dożyła dorosłości i nie zdążyła rozwinąć swojego talentu pisarskiego - powiedziała  prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN. - Dzięki jej dziennikowi możemy przeczytać świadectwo jednej z ofiar Holokaustu. Nie widzimy tutaj bezimiennych liczb, ale konkretną osobę, który miała swój charakter i przeżycia. Nie bez powodu można spotkać się z porównaniami tej literatury z dziennikiem Anny Frank – dodała rozmówczyni Dwójki.

W audycji posłuchamy również rozmowy z Tomaszem Magierskim, który realizuje dokument na temat Reni Spiegel.

***

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Elżbieta Bellak (siostra Reni Spiegel), prof. Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich PAN), Tomasz Magierski

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 16.49

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mz/jp

Czytaj także

Wioletta Grzegorzewska nie tylko o "Gugułach"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 19:00
W "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy rozmowę z Wiolettą Grzegorzewską o jej twórczości, w tym także o powieści "Swallowing Mercury", czyli "Guguły".
rozwiń zwiń