Duże zmiany na Festiwalu w Kazimierzu: młodzi byli lepsi od starych

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 09:00
- Czuję wielką radość bo widzę, że ten festiwal się rozwija. Młodzi ludzie potrafią się w niego włączyć i się nim cieszyć - mówił w Dwójce Jerzy Bartmiński, jeden z jurorów 47. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
Audio
  • Dwójka na 47. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych - rozmowa z jurorami (Daleko stąd/Dwójka)
Młodzi muzycy przygotowują się do występu w Kazimierzu Dolnym.
Młodzi muzycy przygotowują się do występu w Kazimierzu Dolnym.Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Tegoroczna edycja imprezy przyciągnęła ponad 800 muzyków z większości regionów Polski. W sumie o Baszty w różnych kategoriach zmagało się 16 kapel, 28 zespołów śpiewaczych, 16 instrumentalistów, 22 solistów-śpiewaków, 12 wykonawców w kategorii folkloru rekonstruowanego oraz 23 grupy w konkursie "Duży - Mały”.

W rozmowie z Kubą Borysiakiem i Piotrem Kędziorkiem jurorzy festiwalu podkreślali wyjątkowo wysoki poziom konkursowych występów. Szczególnie dobrze zaprezentowały się zespoły złożone z młodych muzyków. - Na tym festiwalu zmieniła się struktura wiekowa uczestników. Nagle mamy wysyp młodych ludzi, i to nie tylko w kategorii "rekonstrukcji", ale też w tych "normalnych" - podkreślała jurorka Maria Baliszewska. - 20 lat temu w konkursie dla młodych muzyków "Duży - Mały” ogromnym bólem było dla mnie słuchanie początkujących skrzypków. Tymczasem po latach wychowała się cała grupa zdolnych dudziarzy, koźlarzy, muzyków grających na piszczałkach...

Zdaniem Jerzego Bartmińskiego, który na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych jest obecny od przeszło 40 lat., dużym zaskoczeniem był fakt, że młodzi muzycy byli lepsi od dawnych mistrzów. -To swego rodzaju ewenement, który przysporzył nam pewnych problemów, ponieważ nie wiedzieliśmy, jak ich traktować: czy to rekonstrukcja, czy kontynuacja. My nie jesteśmy w stanie ustalić jako jurorzy, skąd oni biorą materiał - dzielił się swoimi przemyśleniami.

Baszty na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych zdobyli:
- w kategorii kapel – Kapela Braci Tarnowskich z Janiszewa, woj. mazowieckie;
- w kategorii zespołów śpiewaczych – Zespół Śpiewaczy „Gałcunecki” z Gałek, woj. mazowieckie;

- w kategorii instrumentalistów – Andrzej Rożek skrzypek z Tomaszowa Mazowieckiego, woj. łódzkie;
- w kategorii solistów śpiewaków – Michalina Mrozik z Przejęsławia, woj. dolnośląskie;
- w kategorii folkloru rekonstruowanego – Kapela „Młoda Harta” z Harty, woj. podkarpackie.

Rozmów z uczestnikami tegorocznego festiwalu ora ich występów posłuchać będzie można w lipcowych wydaniach magazynu "Źródła", który gości na naszej antenie od poniedziałku do piątku o godzinie 12.00.
>>> Archiwalne nagrania, rozmowy ze "starymi mistrzami", ważnymi polskimi muzykami ludowymi XX wieku >>>

PAP/Wojciech
PAP/Wojciech Pacewicz
PAP/Wojciech
PAP/Wojciech Pacewicz



bch

Czytaj także

Spotkania wiejskich skrzypków. "Bardzo świetnie było!"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 15:11
Stanisław Klejnas był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków ludowych. Archiwalne nagrania z granymi przez niego oberkami i polkami zachowały się w archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Trebunia-Tutka: o wiecznej miłości do grania

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 15:06
- Dziadek tak mówił do drugiego muzyka: "Ej, jak my pomremy, któż to będzie ten świat cieszył po nas?"- opowiadał niegdyś Władysław Trebunia-Tutka, ukochany przez górali prymista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cepeliada, czyli gust milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 09:00
To książka o fenomenie, jakim w XX wieku było polskie wzornictwo, wnętrzarstwo i moda inspirowana sztuką i rękodziełem ludowym. O "Ludowość na sprzedaż" opowie w "Wybieram Dwójkę" autor Piotr Korduba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurpie podbijają Japonię

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 15:23
- Zenon Żebrowski, nasz rodak, był bohaterem narodowym Japonii. Kiedy wybuchła bomba atomowa w Nagasaki, organizował pomoc dla Japończyków Za to podstawili mu pomnik u stóp góry Fuji, a cesarz przyznał mu najważniejsze wyróżnienie. Kurpie chcą spopularyzować tę postać muzyką - opowiadał Witold Kuczyński z Czarni
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Melodie wszystkie znam". Dawni muzycy ludowi i Festiwal w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 13:01
- Śpiewać dużo, weselić się to jest życie - mówiła w archiwalnym nagraniu śpiewaczka ludowa Karolina Lagowska. Muzycy lubią przyjeżdżać na Festiwal w Kazimierzu, to jest ich święto.
rozwiń zwiń