Władysław Trebunia-Tutka: o wiecznej miłości do grania

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 15:06
- Dziadek tak mówił do drugiego muzyka: "Ej, jak my pomremy, któż to będzie ten świat cieszył po nas?"- opowiadał niegdyś Władysław Trebunia-Tutka, ukochany przez górali prymista.
Audio
  • Góralskie posiady: opowieści snuli Władysław Trebunia-Tutka, jego starszy brat Stanisław Trebunia-Tutka i syn Władysława Krzysztof Trebunia-Tutka
Władysław Trebunia-Tutka
Władysław Trebunia-TutkaFoto: Anna Trebunia-Wyrostek/mat.prasowe Festiwalu Nowa Tradycja

Wydanie specjalne magazynu "Źródła" w Dwójce poświęcone było pamięci skrzypka Władysława Trebuni-Tutki. Muzyk zmarł w grudniu 2012 roku, wspominaliśmy rozmowy z nim na radiowej antenie.
- W Szaflarach, w latach 50. jeszcze była góralska muzyka. Słyszałem nagrania z Polskiego Radia, z Krakowa z tamtego czasu. Jeździli po tu po okolicy i nagrywali górali. Potem już coraz mniej było tych muzykantów - mówił w archiwalnym nagraniu Władysław Trebunia Tutka.
Za kilka dni, w piątek 17 maja w ramach XVI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja odbędzie się specjalny koncert pamięci "Władysława nuty nomilse". W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zagrają jego dzieci i wnuki (Zespół Trebunie-Tutki, Kapela Rodzinna Trebuniów i Małe Trebunie-Tutki) oraz zaproszeni goście.

Szczególną postacią w tym koncercie będzie Józef Pitoń – przyjaciel Władysława, przewodnik i ratownik tatrzański, wybitny tancerz, gawędziarz i literat, wieloletni kierownik artystyczny Zespołu im. Klimka Bachledy.
>>> Koncert "Władysława nuty nomilse" na Festiwalu Nowa Tradycja >>>

W "Źródłach" słuchaliśmy fragmentów nagrań z 1998 roku, z dwudniowej wizyty dziennikarzy Polskiego Radia w domu góralskiego rodu, w Poroninie. W trakcie góralskich posiadów o swoich przodkach, o słynnych muzykach i o tym ile w ich życiu gry na instrumencie opowiadali Władysław Trebunia-Tutka, jego starszy brat Stanisław Trebunia-Tutka i syn Władysława Krzysztof Trebunia-Tutka.

Czytaj także

W Polsce jest coraz mniej górali. To koniec tej grupy etnicznej?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 14:24
Według opublikowanych niedawno wyników spisu ludności z 2011 roku, góralską przynależność etniczną deklaruje w Polsce zaledwie 3 tys. osób. Zdaniem Stanisława Karpiela-Bułecki z zespołu Future Folk, żeby być góralem nie trzeba mieszkać w górach, ale kultywować tradycje i znać język.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedźwiedź zaatakował leśników w słowackich Tatrach

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 14:52
Do zdarzenia doszło w niedzielę w Tatrach Bielskich w masywie Tokareń. Zwierzę zaatakowało dwóch pracowników z Leśnictwa Spiska Biała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogoda: w Tatry wróciła zima. Spadł śnieg i temperatura

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 12:26
W nocy w górach spadł śnieg. W rejonie Kasprowego Wierchu jego pokrywa wynosi dwa centymetry.
rozwiń zwiń