Kim jest "przyrodzonej nauki mistrz"?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 11:39
Przed zbliżającym się szybko Piknikiem Naukowym goście Małgorzaty Tułowieckiej opowiadali o języku nauki i terminologii naukowej.
Audio

- Słowo "nauka" pochodzi od "nauczać" – wyjaśniał prof. Radosław Pawelec. – Dziś kojarzy nam się z naukowcem, odzianym w kitel eksperymentatorem. Przed wiekami nauka była utożsamiana z mądrością, płynącą z religii i nauczania. Wówczas zresztą nie było nauki w dzisiejszym rozumieniu, wiedzę praktyczną określano zaś mianem "sztuki", która również miała inne znaczenie, niż dzisiaj, oznaczała umiejętność zrobienia czegoś.

Współczesne nauki eksperymentalne rodzą się na Zachodzie Europy w XVII wieku i posługują się językami narodowymi (w przeciwieństwie do posługującej się łaciną nauki średniowiecznej, scholastycznej). Nauki eksperymentalne bliskie były rzemiosłu – to wszak rzemieślnicy wytwarzali przyrządy naukowe.

W Polsce pod koniec XVIII wieku pojawiła się dążność do stworzenia polskiej terminologii naukowej – był to wyraz dążności do zachowania języka wobec utraty państwa. Pierwsze jednak próby tworzenia polskiej terminologii naukowej sięgają XVI wieku.

- Studenci medycyny mogli by na ten temat wiele powiedzieć – zauważyła Agata Hącia. – Muszą poznać polską, łacińską i zachodnią terminologię, na przykład uczą się o malarii, zimnicy i plasmodiosis, czyli mają trzy terminy na określenie tego samego bytu.

Audycja miała też charakter zabawy z udziałem Słuchaczy. Zadano wiele zagadek, z których można było dowiedzieć się, między innymi, kim byli poczetnik, rozmierzania mistrz czy przyrodzonej nauki mistrz, oraz skąd wzięły się "iloczyn" czy "cięciwa", a także polskie nazwy pierwiastków. Można też było dowiedzieć się, czym było obłąkanie wzroku przez światło.

"Sezon na Dwójkę" prowadziła Małgorzata Tułowiecka.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: Europa Agata Hącia POLSKA
Czytaj także

Język ćwierkany - czyli o zjawisku onomatopei

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 11:35
W kolejnej audycji z cyklu "Nasz język współczesny" Małgorzata Tułowiecka rozmawiała ze swymi gośćmi o używaniu wyrazów dźwiękonaśladowczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanocne łamigłówki językowe

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2011 06:05
"Kurna chata", "śmigus dyngus" czy "palma pierwszeństwa". Znacie ich znaczenie? O związkach frazeologicznych i eufemizmach związanych z Wielkanocą i wiosną opowiedziała "W cztery oczy" Agata Hącia – językoznawca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CERN dementuje: nie odkryliśmy Boskiej Cząstki

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 00:15
Europejscy naukowcy zdementowali plotki o odkryciu poszukiwanej od ponad 40 lat tak zwanej cząstki Higgsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astronomowie odkryli nowy rodzaj planet. Jest ich więcej niż gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 10:15
W przełomowych badaniach, opublikowanych w tygodniku "Nature" brali udział między innymi naukowcy z Polski.
rozwiń zwiń