X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim jest "przyrodzonej nauki mistrz"?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 11:39
Przed zbliżającym się szybko Piknikiem Naukowym goście Małgorzaty Tułowieckiej opowiadali o języku nauki i terminologii naukowej.
Audio

- Słowo "nauka" pochodzi od "nauczać" – wyjaśniał prof. Radosław Pawelec. – Dziś kojarzy nam się z naukowcem, odzianym w kitel eksperymentatorem. Przed wiekami nauka była utożsamiana z mądrością, płynącą z religii i nauczania. Wówczas zresztą nie było nauki w dzisiejszym rozumieniu, wiedzę praktyczną określano zaś mianem "sztuki", która również miała inne znaczenie, niż dzisiaj, oznaczała umiejętność zrobienia czegoś.

Współczesne nauki eksperymentalne rodzą się na Zachodzie Europy w XVII wieku i posługują się językami narodowymi (w przeciwieństwie do posługującej się łaciną nauki średniowiecznej, scholastycznej). Nauki eksperymentalne bliskie były rzemiosłu – to wszak rzemieślnicy wytwarzali przyrządy naukowe.

W Polsce pod koniec XVIII wieku pojawiła się dążność do stworzenia polskiej terminologii naukowej – był to wyraz dążności do zachowania języka wobec utraty państwa. Pierwsze jednak próby tworzenia polskiej terminologii naukowej sięgają XVI wieku.

- Studenci medycyny mogli by na ten temat wiele powiedzieć – zauważyła Agata Hącia. – Muszą poznać polską, łacińską i zachodnią terminologię, na przykład uczą się o malarii, zimnicy i plasmodiosis, czyli mają trzy terminy na określenie tego samego bytu.

Audycja miała też charakter zabawy z udziałem Słuchaczy. Zadano wiele zagadek, z których można było dowiedzieć się, między innymi, kim byli poczetnik, rozmierzania mistrz czy przyrodzonej nauki mistrz, oraz skąd wzięły się "iloczyn" czy "cięciwa", a także polskie nazwy pierwiastków. Można też było dowiedzieć się, czym było obłąkanie wzroku przez światło.

"Sezon na Dwójkę" prowadziła Małgorzata Tułowiecka.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: Europa Agata Hącia POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Język ćwierkany - czyli o zjawisku onomatopei

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 11:35
W kolejnej audycji z cyklu "Nasz język współczesny" Małgorzata Tułowiecka rozmawiała ze swymi gośćmi o używaniu wyrazów dźwiękonaśladowczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkanocne łamigłówki językowe

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2011 06:05
"Kurna chata", "śmigus dyngus" czy "palma pierwszeństwa". Znacie ich znaczenie? O związkach frazeologicznych i eufemizmach związanych z Wielkanocą i wiosną opowiedziała "W cztery oczy" Agata Hącia – językoznawca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CERN dementuje: nie odkryliśmy Boskiej Cząstki

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 00:15
Europejscy naukowcy zdementowali plotki o odkryciu poszukiwanej od ponad 40 lat tak zwanej cząstki Higgsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Astronomowie odkryli nowy rodzaj planet. Jest ich więcej niż gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 10:15
W przełomowych badaniach, opublikowanych w tygodniku "Nature" brali udział między innymi naukowcy z Polski.
rozwiń zwiń