Podróż za niejeden uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 17:49
Dzięki couchsurfingowi można znaleźć darmowy nocleg w wielu miastach i wioskach na całym świecie. A przy okazji: poznać nowych ludzi, odwiedzić miejsca, których nie zobaczylibyśmy, korzystając z ofert biur podróży.
Audio
  • Rozmowa z Magdą i Mariuszem Majewskimi
  • Rozmowa z Michałem Kitkowskim o jego podróży dookoła świata
  • Rozmowa z drem Radosławem Muniakiem o etyce podróżowania w dobie neokolonializmu
  • Kapitan Krzysztof Baranowski wspomina pewien nocleg w Quebec (nagranie Joanny Zadrowskiej z 1970 r.)

Na początku XXI wieku pewien Amerykanin chciał wyjechać na Islandię. Wysłał kilkanaście maili do tamtejszych studentów (podobno wykradając adresy z bazy danych uniwersytetu w Reykjaviku) i, o dziwo, wszyscy odpowiedzieli, zapraszając go do swego domu. Wtedy pojawił się pomysł stworzenia serwisu internetowego.

 Couchsurfing to nie tylko serwis społecznościowy i nie tylko możliwość znalezienia darmowego noclegu, ale przede wszystkim możliwość spotkań z ludźmi, poznania kultury danego kraju, spędzenia czasu z gospodarzami - mówiła w audycji podróżniczka Magda Majewska. - Aspekt ekonomiczny jest "w tle". Z tej formy podróżowania korzystają coraz częściej ludzie majętni, których stać byłoby na hotel w wersji all inclusive. Ale w hotelu jest się odciętym od lokalnej codzienności.

W Polsce jest już zarejestrowanych 70.000 couchsurferów, a liczba ta stale rośnie. Dzieje się to mimo tego, że Polacy są raczej nieufni, a przecież całość systemu opiera się właśnie na zaufaniu: zostawiamy obcych ludzi w naszym mieszkaniu, korzystamy z cudzego zaufania. I to się sprawdza, zwłaszcza że w serwisie istnieje system ocen poszczególnych członków. Każdy zatem stara się przyjąć gościnę z wdzięcznością i nie sprawiać kłopotu.

– Couchsurfing wpisuje się w bardzo współczesną tendencję związaną z doświadczeniem podróży - twierdzi dr Radosław Muniak. - Podróż sama w sobie nie jest już celem: szukamy tego, co się z nią wiąże. Couchsurfing to styl podróżowania, w którym nie rezygnujemy z siebie. Podróż przestaje być sposobem na wyzbycie się siebie, odkrycie innego "ja".

Słuchaczy Dwójki poproszono o spolszczenie nazwy "couchsurfing". Zaproponowano między innymi: "łóżkoślizg", "wolnokanapowiec", "intergościna", "podróże z dala od hotelu", "serfowanie po tapczanie"…  Najbardziej podobała się nam jednak "latająca kanapa".

Gośćmi dwójkowej audycji z cyklu "Kardamon i cynamon – smak podróży" byli: dr Radosław Muniak, kulturoznawca z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, oraz Magda i Mariusz Majewscy, którzy podróżują z dziećmi również metodą couchsurfingu.

Magda
Magda i Mariusz Majewscy wraz z dziećmi. Muscat, Oman.

 

Zaprezentowaliśmy także rozmowę z Michałem Kitkowskim, który od ponad półtora roku jest w drodze i odbywa podróż dookoła świata. W kąciku archiwalnym zaś: o tanich podróżach dawniej, czyli o autostopie w Kanadzie i w Polsce opowiadali: kapitan Krzysztof Baranowski oraz Irena Szaszkiewiczowa (legenda Piwnicy pod Baranami) i jej synowie: Jasza i Maciej.

Audycję przygotowali Kuba Borysiak i Bartosz Panek.

Czytaj także

Arkady Fiedler pokazał Madagaskar (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 10:00
W Toruniu otwarto wystawę przedwojennych fotografii znanego podróżnika i pisarza. Zdjęcia przenoszą nas na egzotyczną wyspę pełną dzikiej przyrody, nieznanych rytuałów i… pięknych kobiet.
rozwiń zwiń