REKLAMA

Kilometrowa historia "Pana Tadeusza"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 09:00
W poniedziałkowych "Opowieściach po zmroku" zapraszamy do wysłuchania reportażu Magdy Balcerak "1000 metrów epopei" opowiadającego o zdarzeniach towarzyszących repremierze filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku.
Zofia Zajączkowska, odtwórczyni roli Zosi w Panu Tadeuszu Ryszarda Ordyńskiego. Kadr po rekonstrukcji.
Zofia Zajączkowska, odtwórczyni roli Zosi w "Panu Tadeuszu" Ryszarda Ordyńskiego. Kadr po rekonstrukcji. Foto: źr. Filmoteka Narodowa

W Filmotece Narodowej przechowywane były fragmenty dwóch oryginalnych, wirażowanych kopii eksploatacyjnych na taśmie nitro, pochodzących z lat 50. Kilka lat temu światem filmowym wstrząsnęła wiadomość o odnalezieniu innej kopii niemego filmu "Pan Tadeusz" z 1928 w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, zawierającej nieznane dotychczas sceny.

Zobacz, jak przebiegało Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza" >>

- Film powstawał na 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i to już była ranga, która od twórców wymagała pełnej gotowości. Gdy dziś czytamy wspomnienia Ordyńskiego, można z nich wyczytać, jak byli zjednoczeni i wzruszeni, jak wszystkim zależało, by powstał dobry film - opowiada pracownica Filmoteki Narodowej.

Jak wyglądały prace nad digitalizacją filmu? Jakich scen wciąż brakuje? Co wspólnego z filmem ma pewien wierszyk i dziadek Joanny Puchalskiej? O tym wszystkim, a także o uroczystej premierze filmu w 1928 roku, opowiadają bohaterowie reportażu "1000 metrów epopei” Magdaleny Balcerak.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

13 stycznia (poniedziałek), godz. 21.30 - 22.30

 

Posłuchaj także innych niezwykle ciekawych radiowych reportaży >>>

Czytaj także

To już dziś. Repremiera Pana Tadeusza z 1928 roku

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 10:59
Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski. Polskie Radio jest jego patronem medialnym.
rozwiń zwiń