REKLAMA

Jak Shrek zjadł Bolka i Lolka

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 21:15
Co zrobić, aby powstawały w Polsce udane pełnometrażowe animacje? Gdzie są następcy znakomitych polskich bohaterów filmów rysunkowych sprzed lat? O tym porozmawiamy w czwartkowym "Sezonie na Dwójkę".
Bolek i Lolek
Bolek i Lolek Foto: PAP/B. Różyc

Koziołek Matołek, Bolek i Lolek, pies Reksio – na opowieści o ich kolejnych przygodach czekały przed laty polscy mali telewidzowie. Także za granicą polska animacja sprzedawała się bardzo dobrze. Od lat jednak jest w kryzysie, m.in. finansowym. Do tego poważnym jej konkurentem są zagraniczne – przede wszystkim amerykańskie – filmy animowane. Czy jednak  Shrek, Ralph Demolka i, choćby nie wiem jak waleczna, Merida całkowicie pokonają polskich bohaterów?

Co zrobić aby powstawały udane pełnometrażowe polskie animacje i seriale?  Z jakimi problemami borykają się studia filmów animowanych? Czy reanimacji polskiej animacji pomogą przyznane przez Ministra Zdrojewskiego dodatkowe dotacje? Czy szansą dla polskich animatorów są koprodukcje? Jakie będzie miejsce animacji dla dzieci w uruchamianym 15 lutego nowym, adresowanym do dzieci kanale telewizji publicznej TVP–ABC?

Na te, a także wiele innych pytań w "Sezonie na Dwójkę" odpowiedzą krytyk filmowy i autor książek o animacji Jerzy Armata, reżyser i producent Marek Serafiński, szefowa kanału TVP–ABC Małgorzata Mierzejewska-Wawryków, Ewa Sobolewska - prezes  poznańskiego  studia filmów animowanych  – oraz Andrzej Jasiewicz  – przewodniczący koła realizatorów Filmów dla dzieci Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Na audycję zaprasza Anna Fuksiewicz.

13 lutego (czwartek), godz. 18.00 - 19.00

bch/mm

Zobacz więcej na temat: bajki dla dzieci
Czytaj także

Problemy polskiej animacji, czyli dlaczego nie powstał u nas "Shrek"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 17:00
- Filmy artystyczne dają satysfakcję z promocji polskiej kultury za granicą, ale nie wiąże się to z żadnymi gratyfikacjami finansowymi - mówił w Dwójce Marek Serafiński, którego studio filmów animowanych odwiedziła Aleksandra Łapkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telewizja Polska uruchamia kanał TVP ABC dla dzieci. Na razie bez nowości

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 17:40
Prezes telewizji publicznej Juliusz Braun zapowiedział, że TVP ABC ruszy 15 lutego.
rozwiń zwiń