Samotność i nokturny - Aleksander Gierymski

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 13:30
Samotność, niepokój, gorączkowe napięcie twórcze. Kompleks sławnego brata. Ból niedoceniania. Nokturny. Śmierć w szpitalu psychiatrycznym w Rzymie. I spuścizna: niezwykłe dzieła genialnego malarza. Porozmawiamy o nim w "Ćwiczeniach z myślenia".
Obraz Trumna chłopska, olej na płótnie, Aleksander Gierymski. Obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Obraz Trumna chłopska, olej na płótnie, Aleksander Gierymski. Obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Aleksander Gierymski był bohaterem wystawy inaugurującej w 1938 roku działalność Muzeum Narodowego w Warszawie w nowym gmachu w Alejach Jerozolimskich.

W "Ćwiczeniach z myślenia" zadamy słuchaczom zagadki związane z postacią tego malarza. Naszym ekspertem będzie Ewa Micke-Broniarek.

Telefon do studia: 22 645 22 22.

Na audycję zaprasza Hanna Maria Giza.

6 kwietnia (niedziela), godz. 14.00-15.00

mc/bch

Czytaj także

Tysiąc i jedna noc to za mało. Legenda "Rękopisu znalezionego w Saragossie"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 13:00
Według jednego z literackich podań Jan Potocki zaczął tworzyć swoją słynną powieść szkatułkową, by zapewnić rozrywkę chorej żonie. Anna Wasilewska w Dwójce powiedziała jednak, że jedyne pewne informacje o genezie "Rękopisu..." znajdziemy w jego... rękopisie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia Gierymscy na linii Kraków-Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:31
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy na temat wystawy Aleksandra Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, które wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie realizuje projekt "Bracia Gierymscy".
rozwiń zwiń