Hermann Hesse - geniusz, grafoman, patron hipisów?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 23:10
We wtorkowej audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy na temat wydanej w tym roku po polsku najnowszej biografii znakomitego pisarza języka niemieckiego - Hermanna Hessego - pióra Gunnara Deckera.
Fragment okładki książki Gunnara Deckera Hermann Hesse. Wędrowiec i jego cień
Fragment okładki książki Gunnara Deckera "Hermann Hesse. Wędrowiec i jego cień"Foto: mat. prasowe

/

Dla wielu czytelników odkrywanie literatury światowej rozpoczyna się od powieści Hessego, takich jak "Wilk stepowy" czy "Gra szklanych paciorków". Każde pokolenie znajduje w tych książkach coś ważnego dla siebie; powinno to dać do myślenia sceptykom, którym trwała międzynarodowa sława Hessego wydaje się podejrzana. Hesse to klasyk, którego dzieła są aktualne do dziś.

Dzięki wielkiej, znakomicie udokumentowanej biografii Gunnara Deckera Hesse wkroczył w XXI wiek jako niezależnie myślący pisarz, wielki samotnik ukazujący w swoich książkach wątpliwości, kryzysy i nadzieje, z którymi wciąż na nowo musi się zmagać każde pokolenie, a przy tym twórca o dorobku literackim obiecującym wiele lat intensywnej, pasjonującej lektury.

Opierając się na obszernej korespondencji wielkiego pisarza (jej część wydano dopiero niedawno), Gunnar Decker przytacza przekonujące dowody na nierozerwalne powiązanie życia Hessego z jego twórczością.

(mat. wydawnictwa Świat Książki)

O biografii pisarza rozmawiać będą germanistka prof. Grażyna Kwiecińska, dr Tomasz Ososiński, tłumacz literatury niemieckiej, oraz tłumaczki książki Gunnara Deckera "Hermann Hesse. Wędrowiec i jego cień" - Eliza Borg i Maria Przybyłowska.

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zaprasza Witold Malesa.

1 lipca (wtorek), godz. 18.00-19.00

mc/jp

Czytaj także

Polska – Austria. Wszyscy tłumaczą Ilse Aichinger

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 15:30
- Przekłady w tomie to dzieło 35 osób, wśród których są uczestnicy warsztatów translatorskich oraz najwybitniejsi polscy tłumacze z języka niemieckiego. To ich hołd dla austriackiej pisarki - mówił w Dwójce Jacek Buras o książce "Mój zielony osioł" Ilse Aichinger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ojciec pracuje, w domu ma być cisza. Historia rodziny Tomasza Manna

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 09:00
– Sześcioro swoich dzieci państwo Mann wychowywali w duchu liberalnym. Był tylko jeden wyjątek. Gdy pisarz pracował, wszyscy domownicy byli zobowiązani do zachowania ciszy – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, znawczyni losów utalentowanej familii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciała obce i inne kawałki. Mistrzostwo Karla Krolowa

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 17:00
– Najbardziej zafascynowało mnie w Krolowie to, że pisząc świetną poezję, tworzył jednocześnie bardzo ciekawe teksty teoretyczne z inteligentnym komentarzem na temat własnej twórczości – mówił w Dwójce dr Tomasz Ososiński, tłumacz i znawca literatury niemieckiej.
rozwiń zwiń