Wojenne opowieści Blaise'a Cendrarsa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 18:00
We wtorkowym "Notatniku Dwójki" porozmawiamy o książce "Odcięta ręka". To zbiór wszystkich tekstów prozatorskich francuskiego pisarza-awanturnika poświęconych I wojnie światowej.
Blaise Cendrars
Blaise CendrarsFoto: Wikipedia/August Monbaron /domena publiczna

/

Tytuł nawiązuje do tragicznej okoliczności, gdy podczas pierwszej wojny światowej, walcząc jako ochotnik w Legii Cudzoziemskiej, Cendrars został ciężko ranny i stracił rękę. Miało to dla jego osobowości twórczej olbrzymie znaczenie; ukazuje to moment, kiedy patrząc w niebo, widzi gwiazdozbiór swej utraconej dłoni. Książka powstała między 1944 a 1946 rokiem. Trzeba było trzydziestu lat, by pisarz znalazł sposób na opisanie bezlitosnej i anonimowej maszynerii konfliktu światowego; uczynił to w formie opowieści o żołnierzach z jego oddziału, o każdym z osobna, bardzo szczegółowo i z męską czułością. To wielka proza pacyfistyczna: opis bezsensownego cierpienia, okrutnych, poniżających śmierci, wreszcie bezgranicznej głupoty tych, którzy kierują wojną zza biurek.
"Odcięta ręka" po raz pierwszy została wydana w Polsce w 1965 r. Oficyna Noir Sur Blanc wznowiła ją w roku 1999, sukcesywnie wydając także inne książki Cendrarsa, wcześniej w Polsce niepublikowane. To pisarz trochę obecnie zapomniany, choć bardzo dobrze znany tym nieco bardziej wtajemniczonym w literackie labirynty. W jego twórczości życie bez przerwy przeplatało się z fikcją, Cendrars bardzo konsekwentnie tworzył własną legendę, ale bez względu na to, czy chcemy owe sploty rozplątywać, czy wolimy poddać się po prostu urokowi jego prozy, warto sięgnąć po jego utwory.
(materiały wydawnictwa Noir Sur Blanc)

Na audycję poświęconą książce zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.

8 lipca (wtorek), godz. 15.00-15.30

bch/mc

Czytaj także

Markiz de Sade: grę miłosną prowadził także z czytelnikiem

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 12:22
- Jeszcze w latach 50. XX wieku sądy skazywały wydawców upubliczniających jego dzieła. W końcu de Sade wszedł na stałe do kanonu literatury francuskiej, ale nawet u niego widać, że każda pornografia, nawet najwykwintniejsza, po pewnym czasie nudzi - mówił w Jedynce dr Sebastian Duda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoine de Saint-Exupery: "żeby pisać, trzeba żyć"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 05:45
– Nie cierpię ludzi, którzy piszą dla zabawy, szukają efektów, trzeba mieć po prostu coś do powiedzenia – mawiał Antoine de Saint-Exupéry. Dziś mija 79. rocznica jego śmierci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kręgu melancholii Gérarda de Nervala

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 12:00
- Niezwykła przenikliwość Nervala w zgłębianiu własnych stanów psychicznych jest czymś absolutnie unikatowym w literaturze XIX wieku - o książce "Śnienie i życie", obejmującej teksty Gérarda de Nervala z lat 1850-1855, opowiadał w Dwójce jeden z jej tłumaczy Tomasz Swoboda.
rozwiń zwiń