Dlaczego dla Żydów słowa są tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 23:00
Pisarz Amos Oz i jego córka - profesor historii Fania Oz-Salzberger - próbują wyjaśnić to w swoim żywym i pouczającym dyskursie - "Żydzi i słowa". O książce porozmawiamy we wtorkowej audycji "O wszystkim z kulturą".
Amos Oz
Amos OzFoto: PAP/EPA/TONINO DI MARCO

Autorzy przywołują różnorodne teksty związane z historią i kulturą żydowską: księgi religijne, komentarze, wiersze i utwory prozatorskie, pieśni, powiedzenia, dowcipy. A wszystkie te teksty i zawarte w nich słowa tworzą łańcuch, który spaja kolejne pokolenia Żydów od Abrahama po dzień dzisiejszy.
Amos Oz i Fania Oz-Salzberger koncentrują się na czterech głównych zagadnieniach: zachowanie ciągłości, pozycja i rola kobiet, czas (ale i bezczas), zbiorowość a jednostka. Prezentują zarazem galerię ważnych w dziejach Żydów postaci - od tych najdawniejszych, jeszcze anonimowych (na przykład domniemanej autorki "Pieśni nad Pieśniami"), poprzez mniej lub bardziej znanych rabinów, aż po pisarzy doby współczesnej. Czyli przede wszystkim ludzi piszących, bo właśnie utrwalone przez Żydów słowa oraz niekończący się międzypokoleniowy dialog mają dla autorów książki znaczenie podstawowe.
W przedmowie do książki autorzy zapewniają, "że w  żydowskiej tradycji każdy czytelnik jest jej korektorem, każdy uczeń krytykiem, a każdy autor - nawet Autor wszechświata, domaga się, by zadawać mu wiele pytań".
Naszymi gośćmi w audycji "O wszystkim z kulturą" będą: tłumacz książki i redaktor naczelny miesięcznika "Midrasz" Piotr Paziński oraz Michał Sobelman - publicysta i tłumacz.
Zapraszają Anna Lisiecka i Elżbieta Łukomska.
8 lipca (wtorek), godz. 18.00-19.00

pp/mc

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura Żydzi
Czytaj także

Ksiądz, który napadł na bank - i inne historie. Reportaże Izy Michalewicz

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 15:52
– O napadzie dowiedziałam się z mediów. Długo szukałam tego księdza. W końcu pojechałam do jego rodzinnego domu. Okazało się, że tam był. Instynkt kazał mu uciec do matki – mówiła w Dwójce Iza Michalewicz, autorka zbioru reportaży "Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojenne opowieści Blaise'a Cendrarsa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 18:00
We wtorkowym "Notatniku Dwójki" porozmawiamy o książce "Odcięta ręka". To zbiór wszystkich tekstów prozatorskich francuskiego pisarza-awanturnika poświęconych I wojnie światowej.
rozwiń zwiń