REKLAMA

Unia Europejska i Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 15:00
Już tylko tydzień dzieli nas od otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności. Przedsięwzięciu przyjrzymy się w najbliższym "Magazynie europejskim".
Europejskie Centrum Solidarności. Trwają prace wykończeniowe
Europejskie Centrum Solidarności. Trwają prace wykończenioweFoto: PAP/Piotr Pędziszewski

Długo oczekiwana siedziba stanęła nieopodal bramy Stoczni Gdańskiej. Oprócz ekspozycji stałej znajdą się tu wystawy czasowe, biblioteka i czytelnia, mediateka, archiwum, ośrodek badawczo-naukowy, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży. Będzie też ogród zimowy z egzotyczną roślinnością i taras widokowy. Z wysokości ok. 30 metrów będzie można podziwiać panoramę stoczni oraz Starego i Głównego Miasta. "Jedną z przestrzeni nowej siedziby wypełni 'Wydział Zabaw'" -opowiada Agnieszka  Piórkowska, kierownik Działu Projektów Edukacyjnych ECS.

***
Unia Europejska - Komisja i państwa członkowskie - jest największym donatorem pomocy humanitarnej na świecie. Czy jednak ta pomoc jest zawsze bezinteresowna, bezwarunkowa i apolityczna? O sytuacji między innymi na Ukrainie i w Syrii z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej opowiadają Dominika Arseniuk - koordynatorka pomocy humanitarnej PAH - oraz Jan Hofmokl - zastępca dyrektora ds. polityki rozwojowej UE i współpracy wielostronnej w polskim MSZ.
***

Do końca miesiąca trwa nabór na staże w Komisji Europejskiej. Są płatne, trwają pięć miesięcy i jest to czas, w którym można nie tylko zdobyć doświadczenie zawodowe, ale też przekonać się, jak - od kuchni - działa administracja Unii Europejskiej."To bardzo cenna możliwość" - przekonuje Anna Kurpanik, która odbyła staż w polskim przedstawicielskie KE.

***

Stosunki Unii Europejskiej z Rosją - to najważniejszy w tym tygodniu temat w prasie krajów UE. Komentarze publicystów niemieckich, portugalskich i litewskich śledzili: Maciej Wiśniewski, Adriana Bąkowska i Renata Widtmann.

Na "Magazyn europejski" zaprasza Bartosz Panek.

23 sierpnia (sobota), godz. 13.30-14.00

mm/jp

Czytaj także

Europejskie Centrum Solidarności dostępne dla każdego. My już tam byliśmy (relacja)

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 16:00
W dniach, kiedy przypada 34. rocznica Sierpnia '80 i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 26. rocznica strajków z 1988 roku, swoje podwoje otworzy nowa siedziba Europejskiego Centrum Solidarności. Radiowa Jedynka zaprasza w podróż po wnętrzach wyjątkowej placówki.
rozwiń zwiń