Wspominamy Jana Ekiera - wydawcę Chopina

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 23:00
W poniedziałek na Powązkach żegnaliśmy Jana Ekiera. W Dwójce redaktora Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina wspominali uczniowie, współpracownicy i syn.
Audio
  • Profesor Jan Ekier. "Nauczyciel od życia" (Notatnik Dwójki)
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 roku
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 rokuFoto: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej/Wikipedia

W 1937 roku zdobył VIII nagrodę na Konkursie Chopinowskim. Po wojnie stał się wychowawcą pokolenia polskich laureatów imprezy, m. in.  Haliny Czerny-Stefańskiej, Barbary Hesse-Bukowskiej i Reginy Smendzianki.

Koncertował w Europie, Ameryce Południowej i Japonii. Był jurorem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym Chopinowskich. Do historii przejdzie jednak przede wszystkim jako redaktor naczelny epokowego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.

Audycję przygotowała Anna Skulska.

Goście: prof. Mieczysław Tomaszewski (muzykolog), prof. Zofia Chechlińska (muzykolog), prof. Bronisława Kawalla (znakomita polska pianistka i pedagog), prof. Alicja Paleta-Bugaj (konertująca pianistka i wykładowca), Grzegorz  Michalski (muzykolog i animator życia muzycznego) oraz Jakub Ekier (syn bohatera audycji).

Notatnik Dwójki, poniedziałek (25.08), godz. 15.00

mm

Czytaj także

Jan Ekier: w Chopinie tkwiło kilka różnych osobowości twórczych

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:00
- Nie za to go kochamy, że był dowcipny i miał romans z George Sand - podkreśla redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Profesor Jan Ekier otrzymał tytuł Honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Profesor Jan Ekier - opowieści wydawcy Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 17:00
W piątek, 15 sierpnia, zmarł wybitny muzyk i badacz, redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Profesora Jana Ekiera wspominaliśmy na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń