Profesor Jan Ekier - opowieści wydawcy Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 17:00
W piątek, 15 sierpnia, zmarł wybitny muzyk i badacz, redaktor naczelny Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Profesora Jana Ekiera wspominaliśmy na antenie Dwójki.
Audio
  • Jan Ekier wspomnina swoje dzieciństwo w Krakowie po pierwszej wojnie światowej
  • Jan Ekier o swoim ojcu, a także o przygotowaniach do udziału w Konkursie Chopinowskim w roku 1937
  • Jan Ekier o życiu muzycznym w Polsce podczas okupacji niemieckiej
  • Jan Ekier opowiada o swoich losach podczas Powstania Warszawskiego
  • Jan Ekier opowiada o życiu muzycznym w Polsce po drugiej wojnie światowej.
  • Profesora Jana Ekiera wspomina dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener (Dwójka)
  • Profesora Jana Ekiera wspomina znakomita muzykolożka profesor Irena Poniatowska (Dwójka)
  • Profesora Jana Ekiera wspomina wybitny pianista Piotr Paleczny (Dwójka)
  • Profesora Jana Ekiera wspomina muzykolog i publicysta Stanisław Dybowski (Dwójka)
  • Profesora Jana Ekiera wspomina jego syn - Jakub (Dwójka)
prof. Jan Ekier, Warszawa 2012
prof. Jan Ekier, Warszawa 2012 Foto: PAP/Maciej Kłoś

Urodził się 29 sierpnia 1913 roku w Krakowie. Jako pianista występował we wszystkich filharmoniach krajowych i europejskich, w Ameryce Południowej i Japonii. Wsławił się świetnymi interpretacjami obu koncertów fortepianowych i utworów solowych Chopina. Jego styl cechuje nienaganna technika, logika narracji muzycznej, świetna pedalizacja, przemyślana artykulacja oraz ekspresja wynikająca z treści utworu. Był laureatem VIII nagrody III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1937).

Jako pedagog Jan Ekier wychował kilkunastu świetnych pianistów polskich i zagranicznych, studiujących w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Jego spuścizna kompozytorska obejmuje dzieła orkiestrowe ("Suita góralska", Koncert fortepianowy), baletowe ("Straszak", "Tempo dnia"), kameralne ("Wariacje i fuga" na kwartet smyczkowy), fortepianowe (Toccata, "Kolorowe melodie", preludia, mazurki, kolędy i in.), wokalne ("Pieśni walki podziemnej", "Szturmówka" i in.) oraz muzykę filmową, która w dużej części inspirowana jest folklorem polskim.

W 1950 otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia za przygotowanie polskiej ekipy do IV Konkursu Chopinowskiego, w 1964 i 1974 - Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki, w 1952 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 1955 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem X-lecia, w 1960 orderem Sztandaru Pracy II klasy. W 1998 roku prof. Ekier został  laureatem  pierwszej edycji Nagrody Chopinowskiej, przyznawanej przez Międzynarodową Fundację im. F. Chopina. W 2004 roku otrzymał specjalną Nagrodę Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, przyznaną - po raz  pierwszy - w uznaniu wybitnych zasług dla zachowania i popularyzacji dziedzictwa Fryderyka Chopina.

Od 1959 roku Jan Ekier był redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, mającego na celu publikację oczyszczonych z historycznych naleciałości edytorskich tekstów muzycznych Chopina, opartych wyłącznie na autografach genialnego twórcy. Artysta posiada doktorat honorowy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, nadany mu na wniosek Senatu uczelni w 1995. We wrześniu 2001 roku artysta został powołany do Rady Programowej NIFC.

(źródło: NIFC)

W tych smutnych okolicznościach prezentujemy wypowiedzi przyjaciół i współpracowników profesora Jana Ekiera oraz przypominamy jego własne wspomnienia z cyklu "Zapiski ze współczesności".

Czytaj także

Chopin widziany poprzez dzieła

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 14:51
Zapraszamy na rozmowę z prof. Janem Ekierem, redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Profesor Jerzy Żurawlew – w 30. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 09:51
Bohaterem środowych "Słów po zmroku" będzie wybitny pedagog, pomysłodawca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń