Towarzyszka ostatnich lat życia Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 12:50
Z Kają Mirecką-Ploss, autorką książki "Jan Karski - człowiek, któremu powiedziałam prawdę" spotkamy się w czwartkowy wieczór.
Kaja Mirecka-Ploss, towarzyszka ostatnich lat życia Jana Karskiego
Kaja Mirecka-Ploss, towarzyszka ostatnich lat życia Jana KarskiegoFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Ubogie śląskie dzieciństwo, dramatyczne losy wojenne w niemieckim obozie, powojenna tułaczka, lata 60. w Polsce i emigracja do Stanów Zjednoczonych. Tama Kaja Mirecka-Ploss dzięki swojej  działalności charytatywnej stała się ikoną amerykańskiej Polonii.

Biograficzna książką jest również opowieścią o głębokiej, wieloletniej przyjaźni z Janem Karskim. Poznajemy go w aspekcie osobistym - jako bardzo samotnego, kruchego człowieka, który do końca pełnił swoją misję.

Na "Spotkania po zmroku" zaprasza Joanna Szwedowska.

25 września (czwartek), godz. 21.30-22.00

mm

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Jan Karski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

20. rocznica śmierci Jana Karskiego. "Ludzie nie mogą zapomnieć, co to jest Holokaust"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 05:58
Przez całe życie walczył, żeby świat poznał dramat, jaki rozgrywał się w obozach zagłady. Nikt mu nie uwierzył. "Chciałem uratować miliony, a nie byłem w stanie ocalić jednego człowieka" - mówił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tajne państwo", czyli jak Jan Karski wstrząsnął Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 04:10
O Janie Karskim mówi się, że próbował zatrzymać zagładę europejskich Żydów. Niestety, nieskutecznie. W 1942 roku starał się obudzić sumienie wielu narodów i skłonić je do podjęcia jakichkolwiek kroków, które mogłyby pomóc w uratowaniu milionów ludzi. O tym niezwykłym człowieku rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Francuzom potrzebny jest Jan Karski?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 14:00
- Po publikacji usłyszałem, że niesłusznie rehabilituję Polskę. Antysemicki obraz waszego kraju do dziś pokutuje we Francji, nawet wśród inteligentów. Myślę, że to sposób na odwrócenie uwagi od francuskich grzechów antysemityzmu - mówił w "Strefie literatury" Yannick Hennel, autor książki pod jednoznacznym tytułem "Jan Karski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego wielcy świata nie uwierzyli Janowi Karskiemu?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 12:25
O Holokauście umiał opowiedzieć w krótkich i dosadnych słowach. Jego kilkunastominutowe przemówienie miało otworzyć politykom świata oczy na ludobójstwo, które było dokonywane w czasie II wojny światowej w Polsce. Niestety ta misja Jana Karskiego nie zakończyła się sukcesem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski i zagłada Żydów, w którą nikt nie chciał uwierzyć

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 04:35
W czasie najważniejszej misji kurierskiej Jana Karskiego podczas II wojny światowej na Zachód, przedstawił on politykom zachodnim relacje o zbrodni, jaką na narodzie żydowskim dokonują w okupowanej Polsce Niemcy. Stało się to w roku 1942. Niestety misja Jana Karskiego zakończyła się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń