Wspominamy Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 21:02
Droga Wojciecha Kilara dowodzi, że głęboko osadzony w lokalnych tradycjach język artystyczny może zapewnić artyście globalną sławę. Zmarłego w tym roku wybitnego kompozytora muzyki koncertowej oraz filmowej wspominać będziemy w sobotni wieczór.
Wojciech Kilar
Wojciech KilarFoto: Slawek's/Flickr/CC

Jeśli za kryterium statusu "kompozytora narodowego" uznać powszechną znajomość muzyki danego twórcy, to Wojciech Kilar zasługuje na to miano bardziej niż Szymanowski, Lutosławski czy Penderecki. Wszyscy słuchaliśmy jego fenomenalnych kompozycji do "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy , a młodsi tańczyli zapewne studniówkowego poloneza przy akompaniamencie popularnego fragmentu ścieżki dźwiękowej do "Pana Tadeusza" . Także w kulminacji rozrywkowego koncertu "Tu Warszawa", otwierającego polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej (2011), zabrzmiała - niemniej spektakularna od towarzyszących jej fajerwerków - "Orawa" Kilara.

Ten utwór znakomicie oddaje zresztą przewrotną naturę muzyki polskiego kompozytora. Z jednej strony: bardzo rzetelne klasyczne rzemiosło, z drugiej: niemal rozrywkowa witalność i chwytliwość. Na jednej szali polska tradycja etniczna, dla której trudno znaleźć bardziej wyrazisty symbol niż podana niemal dosłownie "góralszczyzna"; na drugiej - nowoczesne, kojarzące się z minimalizmem surowość i radykalizm.

Wojciecha Kilara wspominać będą pianistka Beata Bilińska, śpiewaczka Izabella Kłosińska, Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, dyrygenci Marek Moś, Wojciech Michniewski i Antoni Wit. Na audycję zaprasza Marcin Majchrowski.

1 listopada (sobota), godz. 17.00-18.00

mm

Czytaj także

Wojciech Kilar: nie mogłem się nauczyć nut...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 10:00
- Moi koledzy, którzy dziś są lekarzami, inżynierami, doskonale sobie z tym radzili. Ja nie mogłem pojąć, co to są te kropeczki: jedna pusta, druga czarna - wspominał swoje początki z muzyką znakomity kompozytor. Wojciech Kilar zmarł w wieku 81 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Zanussi: muzyka Kilara była komentarzem do moich filmów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 11:35
- Moje pierwsze spotkanie z Wojciechem Kilarem było nieszczęśliwe. Wcześniej Henryk Mikołaj Górecki, z którym zostaliśmy w przyjaźni, nie był w stanie wykonać moich idiotycznych zamówień. Kilar je wykonał, ostrzegając jednak, że nie mają sensu... - mówi Krzysztof Zanussi, reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kilar: piosenki z "Królewny Śnieżki" działają na mnie jak muzyka Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 11:08
- Wstyd powiedzieć, ale dzieje się tak przez czystość i niewinność tych piosenek - mówił bohater reportażu "Ziemie obiecane Wojciecha Kilara", który został przypomniany na antenie Jedynki tydzień po śmierci wybitnego kompozytora.
rozwiń zwiń