Wojciech Kilar: nie mogłem się nauczyć nut...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 10:00
- Moi koledzy, którzy dziś są lekarzami, inżynierami, doskonale sobie z tym radzili. Ja nie mogłem pojąć, co to są te kropeczki: jedna pusta, druga czarna - wspominał swoje początki z muzyką znakomity kompozytor. Wojciech Kilar zmarł w wieku 81 lat.
Audio
  • Z Wojciechem Kilarem rozmawia Marcin Majchrowski (Dwójka, nagranie z 2012 roku)
Wojciech Kilar, Katowice 2007 r.
Wojciech Kilar, Katowice 2007 r. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

- Chciałbym napisać koncert skrzypcowy, ale nie grałem na skrzypcach – wyznał Wojciech Kilar. - Gdybym mógł cofnąć czas, tobym sobie zaordynował rok-dwa na jakimś smyczkowym instrumencie. Tej praktyki mi brakuje. Za to trochę grałem na fortepianie i teraz zbyt trudno piszę. Wydaje mi się, że jak ja to mogę zagrać allegretto , to pianista bez trudu zagra prestissimo , a tymczasem przy tym można sobie palce połamać! - dodał.

W rozmowie z kompozytorem, jaką radiowa Dwójka wyemitowała w 2012 roku, z okazji 80. urodzin artysty, Wojciech Kilar wspominał również o swojej Missa pro pace , ogromnym dziele powstałym na zamówienie Kazimierza Korda na stulecie Filharmonii Narodowej.

- Zmartwiałem, bo zadanie niesamowite! Nie bardzo w to wierzyłem, ale w końcu pomyślałem: "spróbuję". Przede wszystkim miałem zobowiązanie artystyczne. Ale bałem się. Wiadomo było, że to musi być duża msza. No i napisałem… To w końcu doprowadziło mnie do największego wydarzenia w moim życiu, czyli wykonania przed Ojcem Świętym w Watykanie. Pytał pan, czy moje życie jest spełnione… Wtedy pomyślałem, że spełnione... na pewno...

Z Wojciechem Kilarem rozmawiał  Marcin Majchrowski.


Czytaj także

Order Orła Białego dla Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 14:41
Z okazji święta 3 Maja Bronisław Komorowski wręczył wybitnemu kompozytorowi najwyższe polskie odznaczenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz Wojciecha Kilara w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 15:35
Wszyscy słuchaliśmy jego fenomenalnych kompozycji do "Ziemi obiecanej". Młodsi tańczyli zapewne studniówkowego poloneza przy akompaniamencie popularnego fragmentu ścieżki dźwiękowej do "Pana Tadeusza". Wojciech Kilar skończył 80 lat!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Kilara – transmisja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 12:02
Pierwszym wydarzeniem jubileuszowych koncertów kompozytorskich Wojciecha Kilara będzie wykonanie jego Missa pro pace w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie.
rozwiń zwiń