Miasto, masa, maszyna. Rewolucyjne idee Tadeusza Peipera

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 23:00
W 45 rocznicę śmierci Tadeusza Peipera w "Strefie literatury" porozmawiamy o tym, kim był - na początku XX wieku, i kim jest teraz - dla artystów, ludzi sztuki i poetów.
kadr z filmu Wyjście robotników z fabryki Lumire w Lyonie
kadr z filmu "Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie"Foto: Wikipedia/domena publiczna

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Tadeusz Peiper był jednym z najbardziej wpływowych krytyków literackich i teoretyków poezji. Odrzucał utarte schematy i tradycyjne podejście do wierszy. Do historii literartury przeszło jego hasło "Miasto, masa, maszyna" którym określał nowe wyzwania stojące przed poetami. Skrót "3×M" stał się hasłem ówczesnej Awangrady.

Co dziś zostało z idei Peipera, a co z jego proroctw i pasji znalazło realizację w XXI wieku? O tym porozmawiamy z dr Jarosławem Fazanem - historykiem literatury, autorem książki "Od metafory do urojenia", historykiem sztuki Piotrem Rypsonem, a także poetami: Marią Cyranowicz, Krzysztofem Siwczykiem i Adamem Zagajewskim.

***
Na audycję zapraszamy w niedzielę (9.11) w godzinach 18.00-19.00. Program poprowadzą Joanna Szwedowska i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

bch

Czytaj także

Pisma podziemne powstawały przy użyciu obcęgów, gwoździ i spinaczy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 18:00
- Pierwszy, dwutysięczny nakład czasopisma literackiego "Puls" składaliśmy dwa tygodnie - o wydawnictwach podziemnych lat 70. i 80. opowiadał w Dwójce Andrzej Rosner, wydawca i działacz opozycji w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego bał się Witkacy?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:40
Żeby poznać wszystkie obsesje i demony Witkacego, warto posłuchać "Autoportretu Witkacego" Jacka Kaczmarskiego - mówił profesor Janusz Degler. - W tym wierszu jest odpowiedź na to, czego bał się artysta i dlaczego wybrał samobójstwo w owym pamiętnym wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń