Ukryte znaczenia "Królowej śniegu"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 18:00
W czwartkowych "Spotkaniach po zmroku" zapraszamy na rozmowę o słynnej baśni Hansa Christiana Andersena.
W odróżnieniu od innych baśni napisanych przez Andersena, które zostały zainspirowane folklorem bądź tradycją innych narodów, Królowa śniegu zrodziła się w wyobraźni autora.
W odróżnieniu od innych baśni napisanych przez Andersena, które zostały zainspirowane folklorem bądź tradycją innych narodów, "Królowa śniegu" zrodziła się w wyobraźni autora.Foto: Wikipedia/ http://www.elena-ringo.com

Punktem wyjścia do rozmowy będzie spektakl "Królowa śniegu" wystawiany na deskach Teatru Narodowego w reżyserii Piotra Cieplaka z muzyką Jana Duszyńskiego. Teatr był marzeniem młodego Hansa Christiana. Nie został jednak aktorem, a jego dramaty też nie przyniosły mu sławy. Co innego baśnie. O ukrytych znaczeniach "Królowej śniegu", o nieczułym secu Kaja, które jest w gruncie rzeczy marzeniem każdego człowieka, opowiedzą Piotr Cieplak i pisarz Stefan Chwin.
>>>"Dzienniki" Hansa Christiana Andersena na antenie Dwójki

***
Na audycję "Spotkania po zmroku" w czwartek (22.01) w godzinach 21.30-22.00 zaprasza Barbara Schabowska.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: bajki Hans Christian Andersen

Czytaj także

Duńczycy szokowali polskich chłopów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 15:00
Na przełomie XIX i XX wieku około 20 tysięcy Polaków wyjechało do Danii w ramach tzw. "emigracji buraczanej". Byli zaskoczeni poziomem życia Duńczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hans Christian Andersen - ponownie odkryty

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 11:30
Hans Christian Andersen prowadził dziennik od 20 roku życia. Z 4500 stron druku autorka przekładu, Bogusława Sochańska, wybrała ponad siedemset.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzienniki Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 16:00
Polskie wydanie "Dzienników" to wybór dokonany z dziesięciotomowej duńskiej edycji. Ich fragmenty czyta Jacek Poniedziałek.
rozwiń zwiń