Książka z krainy szamanów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 18:50
We wschodniej Syberii, tuż obok fal potężnego Bajkału, leży Buriacja. Mieszkają tam rozmawiający z duchami szamani...
Tradycyjne domostwo Buriatów. Czy mieszkają w nim duchy?
Tradycyjne domostwo Buriatów. Czy mieszkają w nim duchy?Foto: wikipedia, domena publiczna

Dla przebłagania przodków składają oni ofiary z baranów albo wódki. Niektórzy widzą elfy, inni rozmawiają z drzewami. W wyniku ekscytującej podróży do Buriacji Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki - nasi goście - stworzyli opowieść "Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach". To już kolejna wspólna książka podróżujących autorów. Tym razem Jastrzębski i Morawiecki opowiedzieli o zderzeniu sacrum z profanum, świata dawnych wierzeń z przaśną, postsowiecką współczesnością.

***

Na audycję z cyklu "Przestrzenie kultury" zapraszamy w sobotę (28.02) w godz 12.00-13.00. Program poprowadzi Katarzyna Nowak.

mm/mc

Czytaj także

W Mongolii turysta jest ciekawostką

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 10:00
W Mongolii prosząc o nocleg w dowolnej jurcie turysta zostaje przyjęty jak król. Rano zostanie ugoszczony tradycyjnymi pierogami z baraniną i herbatą z łojem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż do Mongolii zimą? "W życiu nie byłem w tak zimnym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 05:00
Świat jest szalenie rozległy… ale nie dla niego. Alex Piniński właśnie powrócił z zimowej wyprawy do Mongolii. – Jest coś niezwykle korcącego w tym, żeby znaleźć się w najzimniejszym punkcie świata o najzimniejszej porze roku – mówi w Czwórce podróżnik.
rozwiń zwiń