Stefan Rachoń. Ojciec Orkiestry Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 09:50
W cyklu "Ludzie Polskiego Radia" zapraszamy na audycję, w której zaprezentujemy postać wybitnego skrzypka i dyrygenta Stefana Rachonia.
Stefan Rachoń - legendarny dyrygent Orkiestry Polskiego Radia.
Stefan Rachoń - legendarny dyrygent Orkiestry Polskiego Radia.Foto: PAP/M. Stankiewicz

Stefan Rachoń zadebiutował na antenie Polskiego Radia w roku 1930 wieku 24 lat w audycji "Kącik młodych talentów". Po wojnie, w roku 1945 założył w Warszawie Orkiestrę Polskiego Radia, później przemianowaną na Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji. Z zespołem tym w roli dyrygenta dokonał tysięcy nagrań muzyki klasycznej oraz rozrywkowej i wystąpił na najważniejszych festiwalach polskiej piosenki.

W audycji usłyszymy archiwalne nagrania, na których Stefan Rachoń opowiada o sobie, swojej edukacji, a także pracy w Polskim Radiu przed i po wojnie.

Wysłuchamy też wspomnień: Barbary Nieman, Ireny Santor, Wiesława Ochmana, Adama  Sławińskiego i Jerzego Górzyńskiego - muzyka z Orkiestry Stefana Rachonia.

***

Na audycję "Rozmowy o muzyce" zapraszamy w poniedziałek (16.03) w godzinach 19.00-20.45. Program poprowadzi Anna Skulska.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Stefan Rachoń
Czytaj także

Diamentowa Batuta dla Semkowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2008 10:58
Jerzy Semkow – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów – otrzymał Diamentową Batutę, prestiżową nagrodę muzyczną przyznawaną przez Zarząd Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne rarytasy z kolekcji Jana Webera

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 12:00
Do archiwum Polskiego Radia trafił imponujący zbiór płyt i taśm Jana Webera. W pierwszej audycji prezentującej skarby z tego zestawu słuchaliśmy nagrań ulubionych pianistów wybitnego muzykologa.
rozwiń zwiń