Burzliwe życie Bunina. Co odkryła Renata Lis?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 20:50
Zapraszamy na spotkanie z autorką opowieści biograficznej o słynnym rosyjskim pisarzu: "W lodach Prowansji - Bunin na wygnaniu".
Iwan Bunin był znakomitym prozaikiem. Od rewolucji październikowej emigrant, pierwszy rosyjski laureat literackiej Nagrody Nobla (1933 r.). Nagrodzono go za surowe mistrzostwo, z którym rozwija on tradycje klasycznej literatury rosyjskiej .
Iwan Bunin był znakomitym prozaikiem. Od rewolucji październikowej emigrant, pierwszy rosyjski laureat literackiej Nagrody Nobla (1933 r.). Nagrodzono go za "surowe mistrzostwo, z którym rozwija on tradycje klasycznej literatury rosyjskiej" .Foto: Dimitrii Maksim Pietrowicz/Wikipedia/domena publiczna

Książka Renaty Lis jest pełną przygód i odkryć podróżą przez życie Bunina na wygnaniu, którą autorka – wyposażona oprócz wiedzy literaturoznawczej także we wrażliwość i pamięć historyczną – odbyła w roku 2013 i 2014, w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej.

>>>Fragmenty książki "W lodach Prowansji - Bunin na wygnaniu" czytaw Dwójce Mariusz Benoit.

Swoją opowieść Renata Lis rozpoczyna w początku lat 40. Bunin mieszka wówczas w Grasse na Riwierze. Za sobą ma wszystko, co kiedyś dawało mu siłę: starą Rosję, miłość, sukces literacki. Autorka oczywiście cofa się w czasie: opowiada o tajemnicach pisarza, burzliwym małżeństwie, romansach, skandalach, m.in. o tym, jak rzucił się z nożem na André Gide’a. W narrację wplecione są także fragmenty dzienników samego pisarza, jego żony – Wiery Muromcewej oraz kochanki - poetki Galiny Kuzniecowej.

***

Na audycję "Dwukropek" zapraszamy w czwartek (26.03) w godzinach 18.00-19.00.  Program poprowadzi Dorota Gacek.

bch

Czytaj także

Poznaj nowego Bunina

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 16:16
Dwójka poleca "Późną godzinę. Opowiadania emigracyjne i Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918-1919)" Iwana Bunina – książkę w wyborze i przekładach Renaty Lis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowiadania Bunina: ona go zostawiła. Była jak Rosja

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 17:29
- Wszystko, co było kiedyś piękne, musi się skończyć - tak w Dwójce Iwona Smolka mówiła o przedrewolucyjnych opowiadaniach miłosnych rosyjskiego pisarza.
rozwiń zwiń