Agata Tuszyńska i "Narzeczona Schulza"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 08:00
Gościem Jerzego Kisielewskiego będzie pisarka i poetka. Porozmawiamy o jej dorobku literackim i nowej książce "Narzeczona Schulza".
Biograf to ktoś, kto dociera do tajemnicy, mówiła w Dwójce Agata Tuszyńska. Na zdj. fragment okładki książki Narzeczona Schulza
"Biograf to ktoś, kto dociera do tajemnicy", mówiła w Dwójce Agata Tuszyńska. Na zdj. fragment okładki książki "Narzeczona Schulza" Foto: mat. prom. Wydawnictwa Literackiego

Debiutowała w 1990 roku biografią aktorki Marii Wisnowskiej. Później w USA, Francji, Izraelu i Polsce zbierała materiały do biografii Isaaca Bashevisa Singera. Jednak najbardziej kontrowersyjna okazała się w jej dorobku książka "Oskarżona: Wiera Gran" - historia śpiewaczki z warszawskiego getta oskarżonej po wojnie o kolaborację z Niemcami.

Agata Tuszyńska w swojej najnowszej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała tym razem postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą"  - w piątek (31.07) w godz. 18.00-19.00 - zaprasza Jerzy Kisielewski.

materiały prasowe/mm

Czytaj także

Zrozumiana Wiera Gran

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 10:43
"Oskarżona Wiera Gran" w Polsce wywołała burzę. Kontrowersyjna biografia właśnie ukazuje się we Francji i ma tam same dobre recenzje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 14:00
Agata Tuszyńska napisze książkę o kobiecie, którą Bruno Schulz znał i kochał przez 4 lata - Józefinie Szelińskiej.
rozwiń zwiń