Kultura

Zrozumiana Wiera Gran

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 10:43
"Oskarżona Wiera Gran" w Polsce wywołała burzę. Kontrowersyjna biografia właśnie ukazuje się we Francji i ma tam same dobre recenzje.
Audio

Książka Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona Wiera Gran" ukaże się w tym tygodniu wprzekładzie na język francuski. W Polsce publikacja wywołała burzę. Jednym ze wspomnień Wiery Gran - opublikowanym w książce - jest jej opinia, że pianista Władysław Szpilman, w mundurze granatowego policjanta, brał udział w akcji wysiedlania Żydów z warszawskiego getta. Rodzina muzyka stanowczo temu zaprzecza i zapowiada, że wejdzie na drogę sądową.

Krytycy we Francji koncentrują się w swoich omówieniach właśnie na wieloletnim sporze między pieśniarką a Władysławem Szpilmanem, znanym we Francji dzięki filmowi "Pianista" Romana Polańskiego.

Didier Jacob z tygodnika "Le Novel Observateur" pisze o "olśniewającej opowieści" Agaty Tuszyńskiej. "Wiera Gran, l’accusée" to - jak pisze francuski dziennikarz - "bulwersująca książka" o tragicznym życiu kobiety, która stanie się może kiedyś bohaterką filmu.

/

Właśnie brak postaci Wiery Gran w innym filmie, już istniejącym, podkreślają francuscy krytycy. Chodzi oczywiście o "Pianistę" Romana Polańskiego według wspomnień Władysława Szpilmana.

Ukazujący się w Lotaryngii dziennik "L’Est républicain" pisze o Wierze Gran jako o "wielkiej zapomnianej" i "polskiej Marlenie Dietrich".Gazeta zastanawia się nad ceną, jaką trzeba było zapłacić, by przeżyć w warszawskim getcie. "L’Est républicain" cytuje wyrażoną przez Agatę Tuszyńską opinię, że pieśniarka nie kolaborowała z Niemcami. Polska pisarka zachęca czytelników, by sami zastanowili się, jak postąpiliby na jej miejscu.

Aby wysłuchać relacji z Paryża, kliknij dźwięk "Jak Francuzi odbierają Wierę Gran?" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Tajemnice Wiery Gran

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 09:12
„Wszystko zawdzięczam Polsce, jeżeli chodzi o karierę i o życie” – powtarzała wielokrotnie jedna z najznakomitszych pieśniarek przedwojennej Warszawy, gwiazda scen paryskich - Wiera Gran. Mimo szczerego uczucia, jakim darzyła ojczyznę, umarła na obcej ziemi, w samotności. I tak jak przed laty, tak i dziś, jej talent dla wielu pozostaje tajemnicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śladami Wiery Gran

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 20:10
Przed wojną była gwiazdą polskiej piosenki. Po wojnie zapomniana w kraju, robiła karierę we Francji i innych krajach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oskarżona : Wiera Gran" - rozmowa z Agatą Tuszyńską

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 15:47
Żydowska śpiewaczka oskarżona o współpracę z nazistami
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atak po latach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 05:00
Oskarżenie o kolaborację z Niemcami Władysława Szpilmana to zwykłe kłamstwo – uważa Ryszard Marek Groński.
rozwiń zwiń