Muzeum Powstania Warszawskiego przejdzie metamorfozę

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 18:46
Jedno z najliczniej odwiedzanych muzeów w Polsce powiększy swoją powierzchnię i zostanie zmodernizowane. O szczegółach opowiedzą nasi goście: Dariusz Gawin i Mirosław Nizio.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock.com

W poniedziałek poznaliśmy wyniki konkursu na rozbudowę i modernizację Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwycięzcą została pracowania Nizio Design International, znana m.in z realizacji projektu wystawy głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Możemy spodziewać się m.in podziemnego łącznika, nowej sali i ogrodu na dachu.

O tym, jak zmieni się budynek Muzeum i przestrzeń wokół niego oraz  jak rozbudowa i modernizacja wpłynie na charakter zwiedzania porozmawiamy z Dariuszem Gawinem - zastępcą dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Mirosławem Nizio - założycielem pracowni Nizio Design International. Początek o godz. 9.30 (transmisja wideo).


W Warszawie trwa Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin kompozytora. O godz. 8.10 Maestro osobiście zapowie wykonanie "Credo". W Filharmonii Narodowej usłyszymy Polską Orkiestrę Radiową, która pokieruje Maximiano Valdés.

W audycji również przedstawimy Państwu rzadko omawianą twórczość Władysława Ślesickiego. Artysta znany przede wszystkim jako reżyser filmu "W pustyni i w puszczy" zostawił po sobie cenny dorobek w postaci filmów dokumentalnych. W audycji będziemy wspominać reżysera, w związku ze zbliżająca sie rocznicą śmierci, razem z jego synem - Adamem Ślesickim. Początek o godz. 8.30.

Ponadto w audycji:

  • wywiad z Ewą Beynar-Czeczot, córką Pawłą Jasienicy, o wznowieniu książek eseistycznych pisarza. Będziemy mieli dla Państwa cykl esejów historycznych Paweła Jasienicy.
  • rekomendacje krytyka filmowego Michała Oleszczyka,
  • felieton jezykowy Bartka Chacińskiego.

Zapraszamy również do udziału w naszym konkursie "Dwójka na Piątkę". Pierwsze pytanie padnie już kilka minut po godz. 8.00.

Od poniedziałku (19.11) w cyklu "Płyta Tygodnia" codziennie do wygrania będzie podwójny album firmy Hyperion z Kwartetami smyczkowymi Josepha Haydna.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" we wtorek (20.11) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Jakub Kukla.

pg

Zobacz więcej na temat: Muzeum Powstania Warszawskiego
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Niewinni Czarodzieje" - festiwal warszawskiej wolności

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 16:28
- W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, tematem przewodnim naszego wydarzenia będzie wolność: w muzyce, modzie, ale też ta szemrana - o 13. odsłonie popularnego warszawskiego festiwalu mówił w Dwójce Grzegorz Sołtysiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz jak zmieni się Muzeum Powstania Warszawskiego. Znamy zwycięzcę konkursu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 18:14
Warszawska pracownia Nizio Design International wygrała konkrus Muzeum Powstania Warszawskiego na rozbudowę i modernizację obiektu. Nowy budynek przejmie rolę głównego wejścia do muzeum. Tam powstanie szatnia, będą też przestrzenie wystawowe, audytorium, pracownie i kawiarnia. Będzie również parking dla autokarów.
rozwiń zwiń