"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39". Hel - miejsce, gdzie zaczyna się Polska

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:36
Trwa wakacyjna akcja Programu 2 Polskiego Radia – "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39". Po Zakopanem, Krynicy-Zdroju, Toruniu, Pucku oraz Augustowie nasi dziennikarze są dziś w Helu nazywanym często "początkiem Polski".

. .

O tym, co lokalna prasa pisała na chwilę przed wybuchem wojny, dlaczego Gustaw Holoubek nie wyobrażał sobie wakacji bez Półwyspu Helskiego, gdzie znajduje się ostatnie prawdziwe kino w regionie i czy miejscowy latarnik – podobnie jak bohater noweli Henryka Sienkiewicza – ma czas na czytanie książek, kiedy i z jakiej okazji w Helu można zobaczyć pojazdy wojskowe oraz dzieci przebrane w stroje międzywojenne – na te i inne pytania dziennikarze Dwójki postarają się znaleźć odpowiedź już w najbliższą sobotę w towarzystwie znamienitych gości. A wśród nich będą m.in.: Magdalena Zawadzka (aktorka teatralna i filmowa), Anna Tomiak (autorka książki "Jurata. Cały ten szpas"), Karol Kłos (latarnik z ponad trzydziestoletnim stażem), Marek Dykta (współorganizator D-Day Hel) i Joanna Gostkowska-Białek (kaszubska śpiewaczka i animatorka kultury).

Przed audycją na słuchaczy Dwójki – zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów – czekało wiele atrakcji. Na scenie Bulwaru Nadmorskiego w Helu wystąpili: Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni, która przygotowała specjalny repertuar z okresu dwudziestolecia międzywojennego, oraz zespół Da Capo Al Fine. Ponadto odbyły się warsztaty biżuterii morskiej z ByKumejką, a Fundacja Strefa Mocy pokazała jak stworzyć profesjonalne latawce. Było można wziąć udział także w nauce tańca i śpiewu kaszubskiego, zrobić sobie zdjęcie w okolicznościowej garderobie militarnej z czasów II wojny światowej czy spróbować regionalnych potraw. Nie zabrakło oczywiście, jak co tydzień, konkursu "Dwójka na piątkę".

***

Na audycję "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" w sobotę (3.08) w godz. 15.00-17.00 zapraszają Paweł Siwek Beata Kwiatkowska.

***

"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" to cykl audycji plenerowych odbywających w 11 polskich miastach nawiązujących tematyką do lata 1939 roku, rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy 1989 r. Odwiedzając kolejne miasta Dwójka zaprasza słuchaczy na spotkania, konkursy, koncerty i rozmowy, w których poruszane są nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc – uczestniczą w nich przedstawiciele współczesnych instytucji kultury, aktywnych w danym regionie. Wszystkie audycje są transmitowane na antenie Programu 2 w każdą sobotę w godz. 15.00-17.00.

Przed audycjami dziennikarze Dwójki prowadzą zajęcia animacyjne oraz plenerowe odsłony konkursu "Dwójka na piątkę" z atrakcyjnymi nagrodami.

W następną sobotę 10 sierpnia dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia odwiedzą Stalową Wolę, gdzie 9 i 10 sierpnia zagra "Lato z Radiem Festiwal 2019".

Lato z Radiem w Stalowej Woli Lato z Radiem w Stalowej Woli
materiały prom.
Zobacz więcej na temat: Dwójka Hel

Czytaj także

"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39". Relacja z Augustowa

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 14:33
W audycji podsumowaliśmy wszystko to, co działo się w minioną sobotę (27.07) podczas kolejnej odsłony naszej wakacyjnej akcji.
rozwiń zwiń