Polskie Radio
Section05
Augustów

Podlaskie. Rozpoczęła się budowa obwodnicy Suchowoli na dk 8 Białystok-Augustów

Przekazaniem placu budowy wykonawcy rozpoczęła się w poniedziałek (2.10) po południu budowa obwodnicy Suchowoli (Podlaskie) na obecnej drodze krajowej Białystok-Augustów. Wykonawcą jest firma Budimex SA, a wartość kontraktu w systemie projektuj i buduj to 250 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców Suchowola drogi inwestycje infrastruktura bezpieczeństwo na drodze GDDKiA Białystok Augustów podlaskie

Śmiertelny wypadek na DK16. Nie żyje 31-letni kierowca

Jedna osoba zginęła a dwie zostały ranne w wypadku, do którego doszło w poniedziałek rano w Serskim Lesie na drodze krajowej nr 16, między Augustowem i Sejnami (Podlaskie) - podała policja. Trasa jest zablokowana, według drogowców utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online wypadek policja kierowcy samochody autobus podlaskie Augustów Drogówka

W Augustowie powstanie nowa jednostka wojskowa. Minister Błaszczak: liczę, że zasilą ją młodzi mieszkańcy regionu

W Augustowie do końca roku powstanie nowa jednostka wojskowa - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON wziął udział w święcie Pułku Ułanów Krechowieckich, historycznej formacji, jaka działała na Ziemi Augustowskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak MON Ministerstwo Obrony Narodowej Augustów regiony Podlasie podlaskie wschodnia flanka NATO armia wojsko

Sasin: prowadzimy politykę wyrównywania szans, skupiamy się na Polsce wschodniej

Rząd chce, aby Polska rozwijała się równomiernie i szczególnie skupia się na Polsce wschodniej, gdyż jest to jeden z najsłabiej rozwiniętych regionów kraju i Unii Europejskiej - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który w sobotę gościł w Augustowie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd Ministerstwo Aktywów Państwowych Jacek Sasin inwestycje podlaskie Augustów infrastruktura

Obława Augustowska w pamięci świadków historii i filmowców

16 maja w Puszczy Augustowskiej odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej. Kolejne inicjatywy społeczne oraz wojna na Ukrainie skłaniają do spotkań w gronie osób szukających prawdy o tym mordzie, czy też w środowiskach filmowców i literatów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski II wojna światowa obława augustowska Arkadiusz Gołębiewski Magdalena Gawin Augustów Związek Radziecki

Największa zbrodnia komunistyczna w powojennej Polsce

Od 10 do 25 lipca 1945 roku oddziały Armii Czerwonej, osłaniane i wspomagane przez wydzielone oddziały UB i LWP, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Ofiarami tzw. obławy augustowskiej, zwanej także obławą lipcową, byli działacze podziemia niepodległościowego i miejscowa ludność sprzyjająca partyzantom.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Augustów Żołnierze Wyklęci zbrodnie sowieckie Trójka

"Niech opowiada o losie Polski i Polaków w XX wieku". Piotr Gliński o Domu Turka

- Dom Turka to miejsce, które mamy obowiązek zachować, aby opowiadało o losie Polski i Polaków w XX wieku - powiedział w piątek w Augustowie (Podlaskie) wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W zabytkowym budynku ma powstać Muzeum Obławy Augustowskiej.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska pamięć muzeum Piotr Gliński Suwalszczyzna Augustów POLSKA społeczeństwo

75-lecie obławy augustowskiej. "Ta zbrodnia dobrze ilustruje działania Sowietów"

- Zbrodnia popełniona przed 75 laty przez Sowietów w ramach obławy augustowskiej dobrze ilustruje ich krwawe działania po wkroczeniu na ziemie polskie - podkreśla prezes IPN Jarosław Szarek. Była to największa powojenna zbrodnia na Polakach. Zginęło ich prawie sześciuset - przypomina. Do dzisiaj nie znamy miejsc ich pochówku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony podlaskie Podlasie Augustów obława augustowska Raport Białoruś IPN

"Największą tajemnicą miejsce mordu i pochówku ofiar". Wasilewski o obławie augustowskiej

- Nadal jest to temat nierozpoznany, nie ma możliwości uzyskania pomocy ze strony państw, które mogłyby to rozstrzygnąć w sposób definitywny - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wasilewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem audycji była obława augustowska z 1945 roku, a w szczególności to, że wciąż nie jest znane miejsce mordu i pochówku ofiar.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska historia Polski Augustów Bolesław Bierut NKWD

Prezydent: w następnym budżecie UE większe pieniądze dla polskiego rolnictwa niż kiedykolwiek

- W następnej perspektywie budżetowej UE - jak mówi dziś KE - dla polskiego rolnictwa będzie przeznaczone 33,5 mld euro; to ogromne pieniądze, największe, jakie w ogóle do tej pory były, które muszą być mądrze wydane - powiedział we wtorek w Augustowie (Podlaskie) prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Augustów rolnictwo fundusze unijne fundusze europejskie

Manewry Bull-Run 12. Szef MON: jesteśmy gotowi na odpowiedź, gdyby doszło do naruszenia granic NATO

- Jesteśmy przygotowani, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Jesteśmy gotowi do współdziałania, jesteśmy przygotowani, żeby odpowiedzieć, gdyby doszłoby do naruszenia granic państw NATO - zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak podczas sojuszniczych manewrów wojskowych Bull-Run 12.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak MON NATO ćwiczenia wojskowe regiony Augustów