REKLAMA

Marek Edelman. Strażnik pamięci

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 15:43
Jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, wybitnego kardiologa i działacza opozycyjnego wspominać będziemy w przeddzień 10. rocznicy jego śmierci.
Okładka najnowszego, trzeciego wydania książki Edelman. Życie do końca (wyd. Agora)
Okładka najnowszego, trzeciego wydania książki "Edelman. Życie do końca" (wyd. Agora)Foto: materiały prom./Anastasia Petrova (Shutterstock)

getto serwis 1200.jpg
Powstanie w getcie warszawskim - serwis specjalny

"Nie wiem, co to jest bohaterstwo i przyzwoitość. Każdy robi, co może" - mówił Marek Edelman. W książce  "Edelman. Życie do końca" opowiadał Witoldowi Beresiowi i Krzysztofowi Burnetce: "Jeśli wiesz, co jest dobre, a co złe, to po prostu idziesz swoją drogą. To jest tak jak w tej piosence Papiernika: nie chodzi o to, aby iść do celu, chodzi o to, aby iść po słonecznej stronie".

W każdą rocznicę wybuchu powstania w getcie Marek Edelman pamiętał o poległych w walce przyjaciołach i o wszystkich zamordowanych w Holokauście Żydach. Na początku ludzi pamiętających 19 kwietnia o dacie wybuchu powstania było niewielu. Teraz uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta i marsz szlakiem najważniejszych miejsc w getcie gromadzi tych, którzy chcą oddać hołd walczącym i zamordowanym. Tych, którzy pamiętają także o Marku Edelmanie - Strażniku pamięci.

Jak napisała we wspomnieniu o nim Barbara Toruńczyk: "Po Zagładzie nadal robił wszystko, aby ocalić od nieludzkiego losu jej ofiary. Po ich śmierci utrwalał o nich pamięć - jakby chciał na zawsze ocalić rysy ich twarzy i charakteru i wyodrębnić z abstrakcyjnej unicestwionej zbiorowości. Anonimowej masie zabitych przywracał w ten sposób jej ludzki charakter ukazując potworność wydarzenia - zgotowanego ludziom przez ludzi - i czyniąc z tego przestrogę dla współczesnych i potomnych".

2 października przypada 10. rocznica śmierci Marka Edelmana. W przeddzień tej rocznicy wspominać go będą w audycji: Paula  Sawicka, Hanna Krall, Barbara Toruńczyk, Jolanta Dylewska, Krzysztof Burnetko i Witold Bereś. Posłuchamy także wypowiedzi samego Marka Edelmana z nagrań archiwalnych Polskiego Radia z 1993 i 2009 roku. 

***

Na "Rozmowy po zmroku" we wtorek (1.10) w godz. 21.30-22.00 zaprasza Dorota Gacek.

pg/mko

Zobacz więcej na temat: Marek Edelman

Czytaj także

Cztery wielkie słowa Marka Edelmana

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 09:00
- W roku poświęconym Markowi Edelmanowi chcemy rozmawiać nie tylko o jego biografii, która jest fascynująca, ale o tym, co do nas mówił - podkreślała Joanna Podolska-Płocka, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jolanta Dylewska: Marek Edelman pragnął filmu o miłości w getcie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 17:54
- Był to człowiek, który przeszedł przez piekło i wyszedł z tego piekła z takim uczuciem, że miłość jest najważniejsza; że tam, w tych strasznych warunkach, miłość była najważniejsza, bo to ona pozwalała być szczęśliwym, pozostać człowiekiem, nie stracić poczucia sensu życia - mówiła w Dwójce współautorka dokumentu "I była miłość w getcie".
rozwiń zwiń