Dziecięce, perskie i antyczne opowieści Ravela

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 17:03
Irena Myczka zaprasza na retranmisję koncertu Orkiestry Filharmonicznej Radia Francuskiego z udziałem wybitnych solistów: Anne-Sofie von Otter oraz Svetlina Rousseva (5.02.2010)

Muzyka początków XX wieku chętnie odkrywała źródła inspiracji oraz typy wrażliwości nieobecne w dziełach klasycyzmu oraz romantyzmu. Moja matka gęś (Ma mère l'oye) - cykl nawiązujący do barokowych baśni fransucksich autorstwa Charlesa Perrault - to jeden z kilku utowórw Maurice'a Ravela odwołujących się do dziecięcego sposobu postrzagnia świata. Powstał zresztą z myślą o małoletnich wykonawcach - Mimi oraz Jeanie, dzieciach polskiego rezeżbiarza Cypriana Godebskiego - i przeznaczony był pierwotnie na jeden fortepian i cztery ręce. Z kolei egzotyczny temat Szecherezady podejmował Ravel  dwukrotnie, za każdym razem zainspirowany w równym stopniu perskimi "Baśniami z tysiąca i jednej nocy" co słynnym baletem Rimsiego-Korsakowa. Wczesną uwerturę sam kompozytor uznał za nieduaną; późniejszy cykl pieśni po dziś dzień cieszy się opinią arcydzieła. Ustępuje jednak popularnością znakomitej, napisanej na zamówienie Siergieja Dagilewa, a opartej na romansie Longusa  "symfonii choreograficznej" Dafnis i Chloe.


Program:

Maurice Ravel Ma Mere l’oye, Szecherezada, Dafnis i Chloe – Suita I i II

Wyk. Anne-Sofie von Otter – mezzosopran, Svetlin Roussev – skrzypce, Orkiestra Filharmoniczna Radia Francuskiego, dyr Myung-Whun-Chung

14 listopada (środa), godz. 20:00

Zobacz więcej na temat: chloe dzieci Maurice Ravel

Czytaj także

Letni Festiwal Muzyczny: W. A. Mozart "Czarodziejski flet"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2009 15:38
30 lipca 2009, godz.19:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letni Festiwal Muzyczny: Pressler, Gatti i Orchestre National de France

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2009 11:33
7 sierpnia 2009, godz. 20:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wadim Repin, Walery Giergiew i London Symphony Orchestra na naszej antenie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 19:44
W najbliższy poniedziałek Grażyna Teodorowicz zaprasza na retransmisję koncertu z lodyńskiej Barbican Hall (25 maja 2010)
rozwiń zwiń

Czytaj także

All-stars-band współczesnych kameraistów w salzburgskim Mozarteum

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2010 15:13
Joanna Grotkowska zaprasza na transmisję komncertu kwintetu w składzie: Leif Ove Andsnes–Antje Weithaas–Kim Kashkashian–Nicolas Altstaedt–Jörg Widmann.
rozwiń zwiń