"Od samego początku była programem awangardowo-wysublimowanym". Dyrektor Małaszko-Stasiewicz o 84. urodzinach Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 09:17
- To na tej antenie, niezależnie w którym momencie dziejowym, dokonywały się zwykle przełomy, również technologiczne. To w Dwójce po raz pierwszy usłyszano stereo - powiedziała w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz
Małgorzata Małaszko-StasiewiczFoto: PR

Radiowa Dwójka obchodzi w poniedziałek 84. urodziny. Dokładnie 1 marca 1937 roku uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu 2 Polskiego Radia. O wyjątkowych wydarzeniach przygotowanych z tej okazji o jubileuszu opowiedziała w "Sygnałach dnia" Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor anteny.

Kopia Jeremi Przybora-spiker, lata 30-te.JPG
Zaczęło się od Warszawy II

Rozmówczyni radiowej Jedynki podkreśliła nierozerwalną więź anteny z Fryderykiem Chopinem. - O godz. 13.10 1 marca 1937 roku po raz pierwszy zabrzmiała Warszawa II. Zabrzmiała Chopinem i nieprzypadkowo zabrzmiała Polonezem A-dur op. 40 - podkreśliła dyrektor Małaszko. Przypomniała, że sygnałem ówczesnej Dwójki był wspomniany polonez, ponieważ Warszawa I po śmierci marszałka Piłsudskiego zmieniła sygnał anteny na "My, Pierwsza Brygada". - Dopiero po II wojnie światowej Jedynka wróciła do swojego historycznego sygnału [Poloneza A-dur- red.], a Dwójka przyjęła "Warszawiankę" - dodała.

Posłuchaj
05:43 PR1_mp3 2021_03_01-08-41-07_for media.mp3 Małgorzata Małaszko o 84. urodzinach Radiowej Dwójki ("Sygnały dnia"/Jedynka)

Czytaj więcej:

Radiowa awangarda

Dyrektor Dwójki podkreśliła, że związki z Chopinem to nie tylko data 1 marca, ale również ciągłe wsparcie dziedzictwa muzyki polskiej i polskich wykonawców.

- Warszawa II od samego początku programem awangardowo-wysublimowanym. To na tej antenie, niezależnie w którym momencie dziejowym, dokonywały się zwykle przełomy, również technologiczne - powiedziała Małgorzata Małaszko. Zaznaczyła, że to właśnie ta antena kojarzona jest z eksperymentami muzycznymi, literackimi i przemianami technologicznymi. 

- Po raz pierwszy to w Dwójce usłyszano stereo. To w tym programie dokonywano eksperymentów na warstwie technologicznej. (...) W 2010 r. po raz pierwszy polska radiofonia zaproponowała nie tylko swoim słuchaczom, ale i słuchaczom z całego świata słuchanie Konkursu Chopinowskiego nie tylko w systemie stereofonicznym, ale w systemie wielokanałowym - wymieniała.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadziła: Karolina Rożej

Gość audycji: Małgorzata Małaszko (dyrektor Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 1.03.2021

Godzina emisji: 8.41

st

Czytaj także

Kulka, Zemler, Traczyk - "Piosenki robotów". Zobacz WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 20:27
Z okazji urodzin Dwójki zaprosiliśmy (w poniedziałek 1 marca) na koncert Piosenki Robotów w wykonaniu Gaby Kulki, Huberta Zemlera i Wojtka Traczyka. W programie znalazły się piosenki zespołu Kraftwerk w autorskich aranżacjach. Transmisja odbyła się na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recital Aleksandry Świgut na 211. urodziny Chopina.

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 15:50
W tym roku przypada 211. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji zaprasiliśmy do wysłuchania recitalu pianistycznego z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Za fortepianem historycznym zasiadła Aleksandra Świgut, która wykonała dzieła tego znakomitego kompozytora.
rozwiń zwiń